43 bewuste voorstel, een felle oppositie waargenomen. De grondslag daarvan moet echter minder worden gezocht in het op onbegrijpelijke wijze vasthouden aan oude voorschriften, gebruiken of privilegiën, dan in andere oorzaken, voor belanghebbenden van pecuniëelen aard. De bezitters van rangen namelijk werden door de aanneming van het betrekkelijk wetsontwerp persoonlijk benadeeld; van daar hunne tegenkanting Men weet, dat het koopstelsel intusschen bij besluit van H. B. M. dd. 20 Juli 1871 feitelijk is afgeschaft. 2°. Becensent heeft mijne beschouwing over het in arrest stellen van reclamanten blijkbaar niet gevat. Mijne bedoeling is geenszins om den reclamant, in den geest als door hem wordt aangegevenmet den van misdrijf verdachten militair te vergelijken. De wet geeft tot verschillende opvattingen omtrent de soort van het arrest aanleiding, (f) Mijn gevoelen is, dat de reclamantzooals ook vroeger geschied de, voorloopig in de arrestkamer moet verblijven, en wel, omdat het tegenwoordige kwartierarrest ondoelmatig is. Bedenkt men hierbij, dat de officier-reclamant arrest //in zijne woning" heeft, terwijl de onderofficier en soldaat in dat geval in den regel een kampement van grooten omvang bewandelen mag, dan vraag ikof het denkbeeld om den minderen militair in de arrestkamer af ,te zonderen, tot dat over de degelijkheid zijner be zwaren eenig licht is verspreid, tegen de eischen der logica aan druist? 3°. In zijne beschouwing over de desertie meent ree., dat de on partijdigheid van mijne zijde zoude hebben geëischt, dat ook mel ding was gemaakt van een drietal missives van het Militair Depar tement waaruit zoude blijken//dat het voorstel om het geheele eiland tot garnizoen voor de bezetting te verklaren van het Leger bestuur is uitgegaan." Ik betwijfel, of uit de bloote aanhaling van dagteekening en No. dier missives de strekking van den inhoud te bepalen is, maar wel is, met genoegzamen grond, uit den aanhef van het gouv. besluit Vide o. m. Nieuw Bat. Handelsblad van 15 Sept. 71, Zie bladz. 349 van het mil. tijdschrift 2C jaargang. (5) Zie bladz. 351 als voren.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 50