om zoo vele twijfelaars en predikers der nieuwe taktiek te doen zien, dat in een boek, dat in hetzelfde jaar is verschenenwaarin de slagen bij Metz en Sédan werden geleverd, grondstellingen voor komen, die ontleend zijn aan een werk, dat eenige jaren voor den slag van Sadowa het licht zag. liet gezegde van den Franschen Caesarilfaut changer la tactigue tous les dix ans, moge in de maiden speeches van candidaten inde moderne krijgskunde telkens met emphasis worden uitgegalmd, het gezond verstand dwingt ons, de beteekenis van die schoone woorden aldus uit te leggen: -/verander als er iets te veranderen valt, maar verander niets, alleen uit zucht om te veranderen, omdat er een oorlog is geweest, die nog niet genoeg bestudeerd is." De heer von Yerdy du Vernois behoort niet tot de predikers van de TaJclik der Neuzeitdie alles wilden veranderd hebben. Hij is bovendien niet met prussomanie behebt, en eindelijk, ofschoon ook hij de taktiek wil ontdoen van zooveel dors en onsmakelijks, van zooveel onmogelijks en onverteerbaars, hij behoort niet onder de genen, die eene soort van valsche schoonheidsleer in die wetenschap willen invoeren; wij bedoelen hen, die hun geliefkoosd stokpaardje hebben, schrapping van eene welbekende frase //terrein en omstan digheden." Zoo zegt de heer W. de Petit in een keurig opstel in de vijfde aflevering van den Militairen Spectator van dit jaar: "die ellendige frase heeft altijd veel kwaad aan de taktiek gedaan." Hadden wij niet meer dan eene boeiende voordracht over taktiek en velddienst van dien kundigen infanterie-officier genoten, we zouden zijne frase nauwelijks hebben opgemerkt. Maar nu juist trof zij ons. en zij trof ons te meer, omdat de heer de Petit, bij zijne geestige invallen, die hoofdfactoren niet op hunne juiste waarde heeft geschat. Juist die //omstandigheden" oefenen meestal den grootsten invloed uit. In plaats van evenwel hieraan een overwegend belang toe te kennen, doet de toegepaste taktiek zulks aan het //terrein." De geheele indeeling van die taktiek berust op het terrein. Zoo heeft men bosch-gevechten, dorps-gevechten, rivier-gevechten, défilé-gevech ten, enz. Hierdoor heeft die taktiek dus van zelf eene methodische .indeeling verkregen. Daardoor ontstaan wetenschappelijke beschou wingen, verhandelingen, regels. 506 Overdrijving in de oordeelvellingen over den jong»tea oorlog, en oppervlak kigheid in sommige rangen van ons leger.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 513