507 Regels! Een doorn in het oog van zoovelendie nimmer zich de moeite hebben getroost, die regels te leeren; een gruwel voor hen, en zoo zijn er velen in het leger, die tneenendat alle studie waarbij gememoriseerd moet worden, eene studie voor de armen van geest isen alle wetenschap alleen door eene soort van ingeving wordt verkregenop het juiste oogenblik dat men haar noodig heeft; regels eindelijk, een steen des aanstoots voor hen, die denken dat zij de wijsheid in pacht hebben. Maar aan de regels kan slechts eene bepevhte louoTfle worden toegekend. Immers, zij zijn alleen maar in zooverre toe te passen, als het mogelijk is, om de //omstandigheden" geheel en al te overzien? Zoo kunnen dus slechts normaai-regels, of liever grondstellingen, wor den aangegeven, b. v. voor de regeling der marschende opstelling van voorposten, de stelling van batterijen, enz. enz. Die grondstellingen zoude men in een handboek of vademecum kannen vereenigen, voor het gemak van den officier die te velde moet trekken; niet, om dien officier te doen denken, dat hij, die grondstellingen van buiten kennende, reeds een bekwaam krijgs kundige is; niet, om door het bestudeeren van dat handboek het denkvermogen buiten spel te laten; niet, om met het boek in den zak te velde trekkende, het gezond verstand te huis te laten. Neen, dat wisten wij even goed als de president van de z/Veree- niging tot beoefening der krijgswetenschap" te Willem T, die onze bedoeling, wellicht niet duidelijk genoeg uitgedrukt, blijkbaar geheel verkeerd begreep, toen hij onze verhandeling over de "Wetenschap pelijke bijeenkomsten der officieren" op eene geestige manier trachtte te hekelen. Dat, vademecum moet alleen algemeene denkbeelden, grondregels, standvastige gegevens bevatten, geschikt voor eene toepassing op het terrein; maar niet voor alle omstandigheden, niet voor de lei ding b. v. van gevechten en troepenafdeelingen op groote schaal. Daartoe is de oorlogs-wetenschap niet positief genoeg; want wanneer men regels voor alle omstandigheden in den oorlog wilde geven dan zouden die regels axiomata worden En tochvan hoe groot nut de wetenschappelijke behandeling van de toegepaste taktiekja zelfs van de hoogere taktiek en de strategie, door het geven van regels moge zijn, zij is ontoereikend voor de praktische opleiding in de aanvoering van troepen. Even Zie Militair tijdschrift, jaargang 1871, No. 6 en jaargang 1872, No. 1.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 514