516 des te noodzakelijker, want wanneer de vijandelijke artillerie zich op eene hoogte vertoonde en wellicht den weg reeds op een grooten afstand onder haar vuur nam, dan zoude men in een dal niet overal kunnen uitwijken. De vijandelijke artillerie zal hier een prachtig doel hebben, omdat op bergachtig terrein de voorhoede, uit den aard der zaakeene grootere diepte inneemt, dan op effene en open terreinen. Aan den voortroep geve men derhalve 2 vuurmonden b. v. en eenige pionniers. Yoor de opstelling van de vuurmonden zal men wel ruimte kunnen vindenzij moeten den vijand reeds op grooten afstand tot staan trachten te brengen en hem noodzaken zich te deployeeren, of zij moeten den terugtrekkenden vijand nog verlies toebrengen. Maar het zij hier nog eens gezegd, dat de oplossing van eene, bat terij alleen bij uitzondering mag geschieden en het bijeenhouden harer vuurmonden steeds regel blijft. Op open terreinen moet de artillerie van de voorhoede dan ook steeds dien regel volgen. De pionniers mogen niet te ver verwijderd zijn van het hoofd der marcheerende kolonne. Verder zegt von Verdy du Vernois, dat op geheel open terreinen, waar men eene sterke kavallerie vooropstelt, de voortroep vaak in 't geheel niet uit eene vereeniging van alle wapens behoeft te be staan. De indeeling van den hoofdtroep der voorhoede moet zóódanig zijn, dat de troepen zich, bij het stooten op den vijand, daar be vinden waar men ze voor het leveren van een gevecht denkt te gebruiken. Ontmoet de voortroep een hardnekkigen tegenstand, zoodat de voorhoede hem te hulp moet komen, dan zij de artillerie steeds opgedragen, het gevecht voor te bereiden. Daar zij evenwel niet geheel aan het hoofd kan marcheerenlaat met haar onmiddellijk op het eerste bataillon infanterie volgen. De voorhoede-kommandant zal nimmer moeten vergeten, een over zicht te nemen van de geheele lengte der kolonne, om den tijd te kunnen nagaan, welke zij noodig heeft om op te marcheeren en zich voor het gevecht te deployeeren. Hoe geschiedt nu de verbinding van de voorhoede met de zij- troepen In een bergachtig land, maar eigenlijk overalkan de verbinding met de zij-kolonnes alleen door kavallerie plaats hebben; zij moet o o

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 523