517 natuurlijk op de wegen blijven. Op een terugkeer op een te voren bepaalden tijd zal wel niet te rekenen zijn. Dit is dan ook niet noodig, wanneer de zij-kolonnes ook niet nalaten patrouilles uit te zenden; op dit terrein toch dienen die patrouilles niet om berichten in te winnen voor hem die ze afzendt, maar wel om dc kommaudanten in te lichten aan wie zij gezonden worden. Deze patrouilles behoeven van slechts geringe getalsterkte te zijn; alleen wanneer men in de onmiddellijke nabijheid van den vijand marcheert, moeten zij sterker wezen. Een zorgvuldig doorzoeken van liet terreinzooals dat dikwerf bij kleine oefenings-tnarschen in vredestijd gebeurt, is bij de bewe ging van grootere troepen massa's geheel overbodig. Hiermede zoude men den kostbaren tijd wel geheel kunnen verspillen. Immers het is niet denkbaar, dat in het tusschen gelegen terrein eene vijan delijke troepenmacht kan verborgen zijn, welke gevaarlijk was voor eene brigade of eene divisie b. v.; en was er nu al eene kleine vijandelijke afdeeling, die de marcheerende kolonne wilde veront rusten dan zoude zij groot gevaar loopen, zelve geheel verloren te gaan. Wanneer eene kolonne aan deze zijde van een bergrug marcheert, is het niet aan te raden, den marsch dier kolonne aan gene zijde van den bergrug door detachementen infanterie te doen dekken; want deze detachementen zouden, zelfs wanneer zij te gelijk met de voorhoede afmarscheerden, spoedig, ten gevolge van het klimmen en dalen over een ongebaanden weg, achterblijven. Uitgezonderd het gevaldat de langs het défilé gelegen bergen daartoe de gelegen heid aanbieden, zoude men alleen dan eene jlankdekking kunnen nemen, wanneer men andere dalen had, die evenwijdig loopen aan den weg, waarop zich de voorhoede beweegt. In die dalen nu moeten dan de zij-kolonnes marcheeren. Heeft men zulke dalen niet, maar komen dwarsdalen op het door de voorhoede gevolgd défilé uit, dan is het beter daarin troepen- afdeelingen vooruit te schuiven, die zich aan den staart der kolonne aansluiten, zoodra zij die dwarsdalen voorbij marcheert. Gaan wij thans na, wat er gebeurt, indien de marcheerende divisie of brigade moet rustend. i. wanneer zij aan eene rendez- vous-stelling is gekomen. Indien de voorhoede het terrein betreedt, dat voor rendez-vous- stelling der divisie of brigade is aangewezenmoet zij natuurlijk nog verder doormarcheerenom voor- en zijwaarts, zoo mogelijk)

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 524