522 keizer, die kinderen te nemen; alles echter ontbreekt om hen uitte rusten, te organiseerente onderrichtentijd, geld, (*j officieren, alles ontbreekt. Men fabriceert in allerijl te hooi en te gras kaders! die zoo goed en kwaad mooglijk passen bij rekruten, die veertien dagen in dienst zijn. Nog eens geeft het genie van den veldheer hem eene ongedachte zege; in plaats van zich te bedwingen, laat hij zich door zijne heerschzucht vervoeren. Om de gebreken van zijne jonge troepen te verhelpen, maakt hij hen daaglijks talrijker. Eindelijk slaat liet uur, waarin het verderfelijke van de vorming niet meer kan worden bedekt de nederlagen volgen elkander op en het groote leger wordt bij Leipzig vernietigd. De Eransche troepen misten dat stoïcisme, dat de militaire op voeding met in eens, maar onmerkbaar geeft, de kracht van lichaam en zielde gehardheid van beiden tegen de guurheid van het weder, tegen honger en dorst, tegen al de ontberingen van den oorlog, en dat mets anders is dan liet meer en meer beredeneerd gevoel van «er en plicht. Zij misten ook bekwame officiereu. Edmond About maakte onlangs ill La Soir de opmerking, dat in den jongsten oorlog de marine soldaten meer krijgstucht en eerbied voor hunne aanvoerders getoond hadden, omdat zij deze kenden als wetenschappelijke mannen, ge meenzaam metzeevaartkunde, sterrekunde, natuurkundige aardrijk- kuude, werktuigkunde, terwijl de meeste land-officieren slechts on- bewust op het biljart het bewijs wisten te leveren, dat de hoek van terugkaatsing gelijk is aan den hoek van invalling. Men herimiere zich den eisch van zware examens, door Stieltjes gesteld in zijn frïV/i-artikel. Misschien heeft ook reeds in 1813 het kwaad zijne vruchten gedragen, dut in 1870 aan Eraukrijk zoo duur te staan kwam, en waarop Courcelle Seneuil wijst, namelijk de voorrechtentoegekend aan de leerlingen der Polytechnische school, die ten gevolge hebben: 1 esprit de coterie étroit et jaloux qui les anime, leur suffisance ignorante, leur dédain pour l'étude et leur resistance instinctive a toutes les idéés, a, tons les sentiments de la société moderne. O Dit gebrek aan geld moge aangevoerd worden tegen hen, zooals generaal van n, die Napoleon \erwijten, dat hij bij Bautzen niet genoeg ruiterij had om van de met moeite behaalde overwinning voordeel te trekken. Ruiterij is duur. Had hij Zijn geld hieraan besteed, zoo zoude hij fondsen gemist hebben voor het noodige voet volk om de overwinning te behalen. F„

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 529