537 Ziedaar, in weinig woorden het leger van 1S13. Men zal het zoo terugvinden bij Lutzen en na Lutzen. In plaats van eene enkele divisie, droeg op den 2deu Mei het geheele 3e legerkorps het gewicht van den slag. Althans het deed en leed alleen even veel als het 4e, het 6e, het lle en de garde te zamen. Er was een gevaarlijk oogenblik, toen het, zwichtende voor de herhaalde en verwoede aanvallen van den vijand, vier der vijf dorpen verloor, waarvan de verdediging het was toevertrouwd. Er heerschte toen eerie wanorde, waarvan het spoor zelfs in het bulletin van den slag wordt gevonden//Ons centrum week; eenige bataljons liepen uiteen." Dat is de kenmerkende trek. Ieder was weder buitensporig in lof. Volgens Napoleon overtrof deze dag Austerlitz, Jena, Friedland en de Moskowa. Eugène: //ieder soldaat was een held". Ney: //Zijne Majesteit zal aan het edele élan van de troepen die Eransche dapperheid hebben herkend, die de ondervinding kan vervangen." Lauristonde Russische en Pruisische officieren zeggenvolgens de inwonersdat het vernede rend voor hen is, gedood te worden door kinderen." De soberste en meest Ware was Marmont: //De nieuwe soldaten drukken met vasten tred het spoor van de oude." Daarom kon ook hij het strengst hen terechtwijzen. Den 8steu Mei voegde hij hun toe: //De maarschalk betuigt zijne ontevredenheid aan de troepen onder zijne bevelen over de wanordelijkhedendie zij piesten. De voortduring daarvan zou hun al de strengheid van den keizer op den hals halen." Napoleon echter had hierop niet gewacht. Reeds den 6del1 Mei luidde eene van hem uitgegane algemeene legerorder: Veel soldaten verspreiden zich op het platte land rechts en links; anderen blijven achter. Die is de schuld der officieren, die de manschappen uit de gelederen laten gaan; het is de schuld der heeren generaals, die geene achterhoede hebben om de achterblijvers op te vangen. De soldaten veroorloven zich de geweren te ontladen door ze af te schieten, in plaats Van den aftrekker te bezigen; anderen verwijde ren zich in de velden en schieten op de beesten. Dat is eene mis daad want in oorlogstijd is een geweerschot een alarmkreet; het is er eene, omdat men gevaar loopt lieden, die men niet ziet, te dooden of te kwetsen; eindelijk, omdat het eene daad van stroo- perij is. //ZM. gelast, dat ieder soldaat, die zijn geweer afschiet om te stroopen of om het te ontladen, gestraft zal worden met gevangenis

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 544