53S eti gedegradeerd. Als het schot iemand heeft gekwetst of gedood, zal hij worden gefusilleerd." «Bene overwinning", zeide de heer Jaucourt in Januari 1792, in de Wetgevende Vergadering, '/behaald door een niet gedisciplineerd en slecht geoefend leger, zal veel meer bloed kosten dan eene andere." Indien deze waarheid niet zoo klaar was als de dag, zou het vol doende zijn Lutzen aan te halen om ze te bewijzen Van zijn korps (het 3<Ic) had Ney op 4S000 man verloren 1533 dooden, 11512 gekwetsten, 2521 vermisten, dus 15566 buiten ge vecht gesteld. 15566wat ontzettend verlies op 48000bijna het een-derde, en zoo men slechts de infanterie telt: 13240 op 37400 dus meer dau het een-derde!! Bij vele korps-verslagen merkt men de onbepaalde bewoording op: verdwenenverdwaaldLees doorgaans weggeloopen. Misschien vinden wij hen terug. Althans den l?1*™ Mei schreef Kellermann uit Mainz//Ik heb de eer Uwe Hoogheid mede te deelendat op zich zeiven marcheerende manschappen van de infanterie en kavallerie zonder wapenenmaar volledig gekleed en uitgerustvan het leger terugkeeren en Mainz binnenkomen, zonder eenige marsch-order. Hunne vlucht willende rechtvaardigen, verspreiden zij onder weg allerlei geruchten, die haar schijnbaar zouden kunnen doen goedkeuren." Hier vertoonde zich het nieuwe en bedenkelijke feit van wegloo- pen in het legin van den veldtocht. Andere slopen onder de begeleiders van gekwetstenweder anderen deden zich wegens de onbeduidendste wonden of zonder eenig ongemak in de hospitalen opnemen. In zeker opzicht was hunne verdwijning eene zedelijke winst voor het legerdatevenzeer geneigd tot moedeloos heid en tuchteloosheid als tot geestdriftniet door hen besmet werd. Wat vooral aan deze jeugd ontbrak, was de lichaamskracht, de gewoonte van vermoeienis. Op een dag van strijd was zij in staat tot groote inspanning, maar zij was ongeschikt om verscheidene dagen achtereen deze inspanning te herhalen. Zij vocht goed, maar werd spoedig moede. De keizer kon dus niet door eene van die snelle en rustelooze vervolgingen, gelijk na Austerlitz eu Jena, al de vruchten plukken, die hij van zijne overwinning bij Lutzen kon verwachten //De regimenten van mijn korps" schreef Lauriston Dit zoude ook liet geval geweest zijn met jonge ruiterij. Tot naricht aan deu generaal van Merlen, daargelaten, dat men, zijn geld uitgevende voor dure kavallerie, geene infanterie genoeg zoude hebbeu gehad om te overwinnen. Fu.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 545