543 zelfs geen veertien dagen in het dépot geweest. Geheel vruchteloos hadden de officieren, belast met hun geleide, bevel ontvangeu hen daaglijks onder weg ten minste twee uren te doen exerceeren. De instelling der voorloopige regimenten bleef gehandhaafd ondanks alle vertoogen, want men had alles zoo haastig mooglijk moeten doen. Het was aan het leger in Spanje, dat men steeds kaders vroeg voor de nieuwe korpsenmaar het kon er niet geheel in voorzien. Men putte zelfs de militaire scholen tot op den bodem uit. Sinds Oct. 1812 'had die van St.-Cyr niet minder dan 450 sous-lieutenants aan het Groote Leger geleverd. Op het punt van onderricht brach ten zij "lien peu de choseaan. //De 150 kweekelingenschreef den 18^" Juni de inspecteur-generaal, //die eerstdaags vertrekken, zullen te verkiezen zijn boven de jongste promotie van de 240 zij kennen ten minste de cijferkunst en hebben eenig begrip van het overige van den cursus, voor zoo ver zij dit sinds twee maanden hebben kunnen opdoen." De oude garde nam op buitensporigen voet de oude soldaten in zich op; dit ontzenuwde het leger. //De regimenten tirailleurs en voltigeursschreef Caffarelli den 6 Juni, //bestaan uit de zwaksten en ziekelijkstendie de conscrip tie heeft voortgebracht." Yoor zooveel men de sterkte-staten vertrouwen kan, telde het Groote Leger den 15"" Aug. 550000 soldaten, waarvan 425000 strijdvaardig en negentigduizend in de hospitalen De Europeesche coalitie was intusschen versterkt door de toetre ding van Oostenrijk Zij had 120000 man onder Bernadotte, 120000 onder Blücher, 230000 onder Schwarzenberg. Reeds den 15"" Aug. was het 5e Fransche korps eensklaps aan gevallen door Blücher, die, zich niet storende aan de adat, onmid dellijk na de opzegging van den wapenstilstand, zonder het gebrui kelijke uitstel te eerbiedigen alzoo plannen openbaarde aan Napoleon, die de ontwerpen van den vijand trachtte te weten te komen. Lau- riston schreef uit Neudorf, in Silezië over die ontmoeting en over zijne jeugdige kavalleristen«Het zijn kinderen, die voor het eerst den vijand zien. Deze jonge lui hebben goeden wil, maar zijn zoo ongeoefend, dat zij altijd gevangen worden genomen, omdat zij van het paard vallen." Napoleon wilde Blücher kastijdenmaar deze trok terug en vermeed een beslissend gevecht. Jjauriston was zeer verbaasd; zijne soldaten waren tot helden hervormd. Bij Goldberg wreekten zij de nederlaag,

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 550