546 gisteren avond aangekomen, gedeeltelijk zonder wapeueDzonder ranselszonder schako'sin één woordin zulk een berooiden toe stand, dat men wanen zou, dat zij een' veldtocht van zes maanden heeft meegemaakt." Oudinot kwam nu te dienen ouder Ney, want de keizer wilde volstrekt Berlijn bezet hebben. Ook Ney werd geslagen, den 6'len Sept.bij Dennewitz. Hij was ontevreden over iedereen en schreef den 10<ienuit Wurzen, aan Berthier: //Het moreel van de generaals, en in het algemeen van de officieren, is buitengewoon geschokt. Aldus te komman deeren is slechts ten halve kommandeeren, en ik zou liever grena dier zijn. Baat Z. M. de goedheid hebben mij uit deze hel te nemen. In den tegenwoordigen staat kan alleen de tegenwoor digheid van den keizer de eenheid herstellen." En den 12dcn en igden u;t Torgau//Het 12de korps, dat gisteren naar Domitsch opmarcheerde, heeft eenige kozakken ontmoet; de troepen hebben toegegeven aan een' panischen schrik, zoodat het zeer moeielijk ge vallen is hen weder te vereenigen." Ook Ney vroeg zijne aflossing. Den 27stcri Sept. 1813 was het Eransche leger zoo gedund, dat Napoleon weder twee lichtingen moest gelastente zatnen sterk 280.00Ü man, waarvan 160.000 man op de lichting van 1815. De minister van oorlog putte de depots uit en zond al, wat bruikbaar was, naar Mainz. Men vulde zelfs kaders uilsluitend met weêrspan- nigen, maar deze menschen, die uit de gevangenissen kwamen, waar zij opeengehoopt en slecht gevoed waren geweest, bezweken spoedig onder de vermoeienissen. Ook droegen de begeleidende offi cieren er weinig zorg voor. Van de 992, die bijv. bij het 123 ste regiment kwamen, moesten er dadelijk 315 naar het hospitaal, en onder de overigen waren er 134 wegens zwakte ongeschikt voorden dienst. Dagelijks stierven er negen of tien in het hospitaal. Enkele werden niet ingelijfd, omdat zij mismaakt, te klein, ziekelijk van aard of verminkt waren. (Brief uit Wesel5 Oct.) Te gelijk stroomden uit het binnenste van Duitschland de zieken, gekwetsten en deserteurs naar den Rijn. //Ik verneem" (Ney, uit Torgau, 13 Sept.), //dat zesduizend vluchtelingen in het begin van den slag (van Dennewitz, 6 Sept.) hunne geweren hebben wegge worpen om beter te kunnen loopen, en eene schuilplaats gevonden hebben te Leipzig." De gouverneur van Erfurt (13 Sept.)//Tal loos zijn de afgesneden vingers onder de 7000 gekwetsten, die hier reeds zijn aangekomenen grootendeels door den soldaat zeiven."

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 553