547 Wat heerlijke prooi voor de soldaten van Thieltnann en de ko zakken van Platow! Noirot, uit Weimar, 20 Sept.: //Ik heb slechts een klein getal goede officieren; de rest is ongemeen slecht, zonder kennis, zonder ondergeschiktheid, zonder eer en zonder moed. Velen hebben laf hartig voor den vijand hunnen troep in den steek gelaten en, schrik verspreidende, de vlucht genomen." Helaas! Noirot zelf was niet beter. Dalton, uit Erfurt, 23 Sept.: //Men heeft hier rijtuigen uit Leipzig gebracht, men heeft er genomen te Weimar, men heeft de conducteurs met stokslagen weggejaagd men heeft de paarden ver kocht. Deze geheele boêl is eene vereeniging van slechte sujetten, van lafaards en van zorgeloozendie allen het hoofd vol hebben van kozakken." De boeren van Schönberg, zich van deze gehate gasten willende ontslaan, besluiten op zekeren dag te schreeuwen: Hurrah! Hur rahDadelijk slaan al de soldaten van Noirot op de vlucht, werpen hunne wapenen weg, vertrappen de gekwetsten en smijten de rijtuigen omver. Nooit waren de generaals getuigen geweest van zulk eeue schandelijke vlucht, noch van zulk eene onwetendheid, zorgeloosheid of kwaadwilligheid in een' aanvoerder van Eransche troepen. //Er was niet meer wanorde bij den overtocht van de Beresina." Deze lafaards waren natuurlijk meêdoogenloos voor de zwakken. Wee den armen lieden, die zich op hunnen weg bevonden! Hun haat en toorn wreekten zich op onschuldigenop gekwetsten en zieken. Deze ongelukkigen, bovendien afgewezen door de boeren, zwierven van dorp tot dorp, meestal levende van onrijpe vruchten. De vluchtelingen, achterblijvers en deserteurs, door Kellermann te Mainz aangehouden, waren meestal uitgekozen manschappen des hommes de choixVóór twee of drie maanden waren zij geheel nieuw uitgerust geworden. Zij kwamen nu terug, //zonder wapenen, zonder shako'szonder kleêrenzonder broek zelfs en zonder schoe nen." (11 Oct.) Bij het leger hadden zij, die uit eer en plicht aan het vaandel getrouw bleven, de meeste moeite om te leven. Gelijk het een wachtwoord was onder de bondgenootenelke ontmoeting met den keizer zeiven te vermijdenwas het er ook een, de Eransche troepen onophoudelijk af te matten. De keizer doorzag dit en trok al zijne troepen te zamen bij Dresden en Leipzig. Het Eransche leger, aldus

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 554