548 bij een gedrongen over eene kleinere oppervlaktedie sinds vijf maan den door meer dan 400,000 man was uitgeput geworden, verloor nu het beste deel van zijne bestaansmiddelen, al won het ook in veiligheid. De slecht gevoede soldaten werden moedeloos. De honger dreef hen ver van hunne legerplaats. De voorraad aardap pelen was bijna uitgeput. Het rantsoen brood werd met twee derde verminderd en alzoo gebracht op acht oneenomzoo mooglijkte worden aangevuld met rijst. Maar drie armee-korpsen hadden zelfs in vijf dagen evenmin rijst kunnen krijgen. De Saksische regimenten begonnen over te looped naar de bond- geuooten. Yan den eersten tot den iöi1311 verloor het Fransche leger door dagelijksche gevechtenaanhoudende marschenhet vuur, den modder, de ontberingen, het stroopen en door desertie meer dan 25000 man; 30000 man bleven te Dresden onder Gouvion Saint-Cyr. De dag van Leipzig brak aan. Napoleon kon den 16den Oct. nog slechts over 170.000 strijders beschikken. De vijand stelde er 220,000 tegenover en ontving versterking, naarmate de Franschen zwakker werdenook door het overloopen van al de tot dus verre hem trouw geblevene Saksers. Ten laatste waren de bondgenooten driemalen zoo sterk. Napoleon besloot te laat tot den terugtochtdie moedig door de troepen van Oudinot gedekt werd. Te Lindenau kwamen misschien 80,000 Franschen bijeen, maar toen zij de Saaie waren overgetrokken en zich minder voelden bloot gesteld aan de slagen van den vijand, verdween de weinige orde, die hen tot dus verre had bijeengehoudenveel meer dan het gevaar. Wel is waar liepen niet allen uit het gelid, maar langs de beide randen van den weg vormden zich benden, die daaglijks grooter werden door de verslapping van de krijgstucht. De namen achterblijvers en stroopers klonken te zwak voor deze bendende goede soldaten noemden hen fricoteurs. De vijand nam hen met honderden. Eens deed Oudinot in tien minuten er twaalfhonderd oppakkenen twee doodschieten om een voorbeeld te geven. Vruchteloos! Het kwaad was ongeneeslijk. Mortier schreef, 29 Oct., uit Elieden: //Ik heb mannen noodig en geen kinderen. Men kan niet dapperder zijn dan onze jonge lingschap, maar zij mist krachten, bevolkt de hospitalen en bij de geringste onzekerheid toont zij de gebreken van haren leeftijd. Men heeft, om Frankrijk te verdedigen, mannen noodig." De gevormde man is slechts de ruwe grondstof van den gevormden soldaat. Het waren vooral oude soldaten, die den 303teu Oct. bij

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 555