549 Hanau den laatsten hinderpaal omverwierpen, dien de Beiersche troepen den Branschenvoor hunnen terugkeer in het vaderlandin den weg meenden te kunnen leggen. Er was nog een andere hinderpaal: de achterblijvers, de stroopers. De generaal Kadet, belast met de politie van het leger, schreef, wel is waar belachelijk, maar toch gedreven door een waar gevoel, den 31stei1 October, uit Höchst//Niets kan hen tegenhouden dan de Itiju. Men moet, volgens de legerorder van den Keizer, van iedere tien één doodschieten. Ik moet uwe Hoogheid doen op merken dat er een groot voorbeeld noodig is voor de ongekwetsten zonder wapenen, zoo men de orde en de tucht in het leger wil herstellenzonder hetwelk die verwoestende en brandstichtende bloecl- luigers in Brankrijk den geesel der afgrijselijkheden en der misdaden zullen brengen, waaraan zij gewend zijn. De keizer, overwinnaar te Hanau, gelijk te Lutzen, geeft alleen bevelen aan het leger; hij spreke en zijn groot-provoost zal doen executeeren." Eindelijk, den 4dcu Nov., kwam het leger in Mainz. Alles te zamen genomen, telden de geregelde troepen, die op den linkeroever in kantonnementen lagen, van den lö11™ Nov. tot den lstei1 Dec., niet meer dan vijf en tachtig duizend manen verminderden nog alle dagen op schrikbarende wijs. Van de betreurenswaarde gevolgen van den veldtocht van het jaar 1813 is nog eene herin nering, eene benaming overgebleven die men legendarisch zou kunnen noemen, als de legende niet overtroffen werd door de werkelijkheid zelve. De geschiedenis, met droefheid die herinnering bewarende, zal melding moeten maken van den //typhus van Mainz Den 6den Nov. had Bertrand uit Hochheim geschreven//De troepen liggen op het bivak, zonder middelen om barakken op te slaan en zich levensmiddelen te verschaffen. De manschappen, die reeds vermoeid en verzwakt zijn door den veldtocht, zullen spoedig de hospitalen vullenzoo men niet de grootste zorg draagt om hen te voeden." Tieii dagen later berichtte hij uit Mainz, dat de zieken van het vierde korps zich verdrongen aan de poorten der hospitalen, die niet toereikende meer waren om hen te bevatten. De soldaat begon echter (dit teekende hij in zijn brief aan) zijn rantsoen te ontvan gen en bij den boer beschutting te vinden tegen koude en sneeuw. Minder optimistisch dan Bertranddie ongaarne klaagdeschreef Belliard den 15Jeu van dezelfde maand uit dezelfde vesting: De maatregel, de troepen te huisvesten bij de inwoners, is zeer schadelijk voor de belangen van den keizer. De verschrikte boeren verlaten

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 556