559 Met het oog op hetgeen later is voorgevallen, is dit voorzeker te betreuren. Het ware eeue betrekkelijk gemakkelijke taak geweest, de oproerlingen te ontwapenen en aan 's residents oorspronkelijk bevel, om Wangkang in verzekerde bewaring te stellen, gevolg te geven. Zooals later gebleken is, vermoedde Wangkang bij de aankomst der troepen, dat het met hem en de zijnen gedaan was, //want tegen de aanwezige militaire macht vermocht hij niets. Het ligt voor de hand, dat het gebeurde bij Wangkang en zijne aanhangers, ja bij de geheele bevolking, den indruk gaf dat inen hem niet aan durfde, en dus aan de kracht van ons bestuur een gevoeligen knak toebracht. Eeue talrijke volksmenigte toch was getuige geweesthoe een oproerling triomfeerde in tegenwoordigheid eener gewapende macht, die hem kon verpletteren. Weldra zag men in hem eene halve godheid, die bovennatuurlijke macht bezat: van zijne ondernemingen koesterde men de beste verwachtingenen men was overtuigd, dat zijne voorspellingen, betreffende de verdrijving der Nederlanders en de herstelling van het voormalig sultansbestuur, bewaarheid zouden worden. Voor 's residents persoonlijke veiligheid behield deze gedurende den nacht eene wacht van een officier en 25 man bij zichde overige troepen werden binnen het fort gelegerd. Wangkang bleef met zijn gevolg achter de Admiraal van Ivinsbergen in een prauw den nacht doorbrengen. Paugeran Sjeril Hassim vertoefde in de nabijheid. Den volgenden morgen voldeed de resident aan het verzoek van Wangkang, om hem te vergunnen, voorloopig zijn intrek te nemen ten huize van paugeran Sjerif Hassim. De resident gaf hem twee dagen tijd van beraad, of hij zich aan de gegeven bevelen wilde onderwerpen. Gedurende deze twee dagen sloten zich nog onder scheidene personen van Marabahan bij hem aanzoodat zijn aanhang tot een 70-tal gewapenden aangroeide. Na ommekomst van den gestelden termijn verklaarde Wangkang, dat hij niet wilde opgesloten wordendat hij zich niet zonder ge wapend gevolg bij den resident wilde vertoonen, en dat hij niet naar Martapoera wilde vertrekken om voorloopig daar te blijven (zooals hem in overweging was gegeven)maar naar Marabahan wenschte terug te keeren. oorts vroeg hij den resident vergiffenis voor zijne strafbare handelingen. De resident scheen overtuigd te zijn, dat Wangkang geen ge vaarlijke tegenstander was, maar dat bij het bezigen van geweld

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 566