569 Andermaal, thans onder aanvoering van Goesti Mohamad, her haalde de vijand echter spoedig zijnen aanval. Op het gezicht van de onstuimig voortrukkende bende, deinsde den inlandsche militairen, meerendeels jonge Javaansche soldaten, terug; dit veroorzaakte dat de Europeanen, hoe zij ook door de officieren werden aangespoord om stand te houden, eveneens terugweken. Nadat men ongeveer een vijftigtal passen was teruggetrokken slaagde de militaire kommandant er in, de troepen weder stand te doen houden. De vijand vluchtte hierop onverwijld naar de reeds genoemde kampong Telok Mesdjiden van daar naar de ontoegan kelijke moerassentusschen deze kampong en de Allalak-rivier gelegen. Tijdens het retireeren der troepen had nog een betreurenswaar dig voorval plaats. Een der vijanden bekroop het vlot, waar de drie gesneuvelde militairen waren neergelegd, hieuw van dezen de hoofden af en voerde die mede. Twee dezer hoofden zijn later teruggevonden. Alvorens verder te gaan, wenschen wij hier met een enkel woord de anoiij'me berichten ter sprake te brengenwelke omtrent de boven omschreven voorvallen des tijds in sommige dagbladen zijn- opgenomen en eetie geheel andere voorstelling van het gebeurde geven dan de officiëele bescheiden. Zoo heeft men beweerd, dat het resultaat (van den aanval op 25 November) zou geweest zijn//eene formeele nederlaag der onzenin den vorm eener retraite op de brug. Vier Europeanen sneuvelden Wangkang bleef meester van het terrein; de lijken der gesneuvelden werden door de overwinnaars aan stukken gehakt. Wangkang begaf zich naar de missigit, nam een rustig ontbijt en verwijderde zich toen vrijwillig in de door de Javasche courant aangegeven richting." Wij merken hieromtrent op, dat Wangkang, zoo hij niet de neder laag had geledenzeer zeker de hoofdplaats niet zou hebben verlaten, maar er zich zou hebben genesteld om zijne voornemens ten uitvoer te leggenwant hij had onder de zijnen reeds betrekkingen uitge deeld en aan verschillende personen fuuctiën opgedragenin de ver wachting meester van Bandjermasin te zullen worden; er was zelfs een zijner aanhangers aangewezen om het bestuur over de hoofd plaats op zich te nemen. We vragen verder, of Wangkang, zoo hij eene overwinning had behaald, zou zijn gevlucht met achterlating van vaartuigen, mond-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 576