570 behoeften, kleeding en wapens? De waarheid is, dat hij ruim een 60-tal der zijnen aan dooden en zwaar gekwetsten verloor en hiervan vijf op de plaats des gevechts moest achterlaten. Het slagveld werd niet behouden nadat de vijand gevlucht was; daarvoor bestond geen reden; doch zoolang Wangkang's aanhang niet aan het wijken was gebracht is het bezet gebleven, ofschoon de troepen, zoo als boven gezegd, een oogeublik. retireerden. Ge. durende dat oogenblik zijn drie onzer gesneuvelde soldaten onthoofd, en de hoofden door den vijand meegevoerd. Dit is eene treurige gebeurtenismaar men kan dan toch nog niet zeggen dat *de lijken door de overwinnaars aan stukken gehakt zijn." //Wangkang begaf zich naar de missigit"; dat wil zeggen, dat hij er in zijne vlucht langs is geloopenin de missigit is hij niet ge weest. In hoeverre de bevolking der kampong Telok Mesdjid, die hem zeer genegen washem wat te eten heeft gegevenis niet na te gaan; rustig zal zijn ontbijt wel niet geweest zijn. En wat het vrijwillige zijner terugtocht betrefter bleef hem geene andere uitweg over. We hechten wellicht hier te veel waarde aan de mededeelingen van eenen onbekenden inzender in een dagblad, tegenover de officiëele rapporteii van de civiele en militaire autoriteiten. Doch, zooals we in den aanvang van dit verhaal zeiden, het is ons om de waarheid te doenwe hebben daarom alles wat op deze expeditie betrekking had, met de meeste nauwgezetheid nagegaan en we meeneu thans ver plicht te zijn, zoo veel doenlijk ook bij onze lezers de overtuiging wortel te doen vattendat de officiëele rapportendus ook ons ver haal geheel de waarheid teruggeven. In een ander blad wordt o. a. beweerd, dat men, oij samenwer king van marine en garnizoen, Wangkang den 235teu te Marabahan had kunnen doen vatten. Wij deelen die meening niet. Marabahan, met talrijke soengeijs doorsneden en aan de westzijde door een moeras begrensd dat zich tot aan de rivier Poeloe Petak uitstrekt, en, met deze en de Ba- rito, het uitgestrekte eiland Becompay vormt, heeft eene zoo on gunstige terreingesteldheid, dat het opvatten van Wangkang daar zeer moeielijkzoo niet onmogelijk was. En wat zou het gevolg geweest zijn, zoo men te Marabahan een échec geleden had? Bij de houding der bevolking aldaar hadden de gevolgen allernadeeligst kunnen zijn; zou men dan de autoriteiten nietterecht, van overijld handelen hebben kunnen beschuldigen

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 577