571 De berichtgever is van oordeel, dat de bevolking van Marabahan Wangkang zoude hebben uitgeleverdwanneer men hen had be dreigd anders de plaats vijandig te behandelen en te beschieten. Deze meening deelen wij evenmin. De gezindheid der Becom- payers ten onzen aanzien is nooit gunstig geweestals hulptroepen hebben ze, tijdens den Bandjermasinscheu krijg, slechte en voor ons nadeelige diensten bewezen. Ze was ook thans niet in ons voordeel. In October schreef de civiele gezaghebber van Ham reeds aan den resident //Nagenoeg de geheele bevolking van Becompay is bereid en ge reed de kampong te verlaten zoodra de vijandelijkheden een aanvang zullen nemende goederen van waarde zijn in de huizen bijeenge pakt en ieder huisgezin is van eene hoeveelheid zout voorzien. De padi is ontbolsterd otn als voorraad medegenomen te worden." Het is verder een feitdat men te Marabahan en Margasarie op uitgebreide schaal rivierroof pleegde; dat de vijandelijke hoofden uit den Boven-Doessonzelfs die welke van de vroeger verleende am nestie uitgesloten waren, en de moordenaar Goesti Mohamat er eene wijkplaats vonden; dat de publication, van regeeringswege afgekon digd, er bespot en beschimpt werden. Onder zulke omstandigheden kon men toch wel niet op de bevolking vertrouwen. Volgens den berichtgever zou de resident Wangkang te Maraba han hebben opgeëischt entoen aan die opeisching geen gevolg werd gegeven, overhaast naar de hoofdplaats zijn teruggekeerd; een moreel échec voor ons gezag, waardoor Wangkang brutaal genoeg werd, om ons met zijnen geheeleu aanhang te volgen. Deze voorstelling is geheel onjuist. De resident is incognito naar Marabahan gegaan om den stand van zaken met van Ham te be spreken; aan de bevolking of aan Wangkang is zijn aanwezen te Marabahan niet bekend geweest. Hij heeft Wangkang dan ook niet opgeëischt, en is, na van van Ham de noodige inlichtingen verkre gen en deze de vereischte bevelen gegeven te hebben, naar de hoofd plaats teruggekeerd. Eene opeisching te Marabahan zou ook niet zeer in overeenstemming geweest zijn met het gouvernements be sluit, waarbij aan Wangkang voorwaardelijk amnestie was verleend. De resident heeft het voornemen gehadna zijn terugkeer naar de hoofdplaats Wangkang derwaarts op te roepen. Dit voornemen is onuitgevoerd gebleven door de daarop gevolgde handelingen van deze. //Het is onbegrijpelijk", zoo lezen wij verder in meer bedoeld

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 578