573 langs een smal pad naar de Kween tot waar Wangkang zich bevond, d. i. tot ongeveer duizend passen in rechte lijn van het residentiehuis. Men beging al weder de fout, de troepen op te stellen zoo nabij den vijanddat de groote voordeelen van vuurwapenen tegenover een vijand, die enkel van blanke wapens voorzien is, verloren gingen." Van af Tatas tot aan de Kweenbrug is de weg recht; van daar kronkelt hij zich in verschillende bochtenongeveer in dezelfde richting als het Kweenriviertje, van af de Kweenbrug westwaarts. Links van het Kweenriviertje treft men eene aaneenschakeling van huizen aan, waarvan de huizen onderling en van den weg door latten omheiningen zijn afgescheiden. Deze weg is ongeveer drie ellen breeddoor hem als recht voor te stellen heeft de schrijver eene onjuistheid begaan, men moest tot den opgegeven afstand naderen om de vijanden onder schot te hebben. Even onjuist is het, te zeggen, dat de vijand enkel van blanke wapens voorzien was. Drie der gesneuvelde militairen zijn door kogels getroffen geweest. Het is trouwens bekend dat te Negara, eene groote en welvarende kampong, zeer bruikbare, geweren worden vervaardigd. De voorstelling door de schrijver gegeven van den loop van het. gevecht, is geheel bezijden de waarheid. We kunnen 't niet anders uitdrukken. Het gevecht duurde een half uur; men heeft dus zeker wel herhaaldelijk gevuurd. Wanneer het waar was, dat //de opstan delingen meer van den rug van den resident en van onze troepen dan van de punten der bajonetten zagen", ware ongetwijfeld het geheele detachement in de pan gehakten zouden ook de gekwetste officieren en manschappen in handen des vijands gevallen zijn. Volgens den berichtgever in het meergemeld dagblad zouden onze troepen //tot op duizend pas van den vijand" teruggeweken zijn. Dit is ten eenenmale onmogelijk. Vooreerstomdat de troepen niet vereenigd gebleven zouden zijn en de vijand hen wel geheel uiteengejaagd zou hebben; ten tweede, omdat de afstand van de plaats des gevechts tot aan de brug, werwaarts men later, nadat Wangkang gevlucht was, retireerde, slechts 375 passen bedraagt. Vijftig pashet is niet te loochenenis trouwens ook al erg genoeg Het cijfer van 60 dooden en gewonden aan de zijde van "Wang kang is later uit de verklaringen der gevangenen geblekenvolkomen juist te zijn. Voor het vervoer der gewonden werd door de hem genegen bevolking der hoofdplaats zorg gedragen. Vele gekwetsten

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 580