582 Het was alzoo noodig, de opstandelingen binnen Bedandan in te sluiten en alles wat de vlakte hun voordeeligs kon aanbieden te vernielen; dadelijk werd daarmede een begin gemaakt, en Soeta Ono met een gedeelte zijner gewapende bende uitgezondenom de in den omtrek staande huizen te verbranden. Ten 3-^- ure werd door den kommandant der troepen, den luite- tenant-kolonel K. B. Schultze, het bevel tot den terugtocht ge geven; na Wangkang's verblijf, hetwelk tot rustplaats gediend had, mede aan de vlammen te hebben opgeofferd, keerde de kolonne op hare schreden terug en bereikte ten ongeveer 4uur Simpang Nongki, alwaar de achterwacht was verbleven; zeer vermoeid kwam men er aan, velen hadden zich voortgesleept. Weder in de gekoppelde djoekongs overgegaan zijnde bereikte men, zonder op den terugtocht verontrust te zijn, ten 6j uur de Banka, die daarna naar Marabahan terugkeerde en de troepen ten 8 ure ontscheepte. Waren de uitkomsten door dezen tocht verkregen ook al niet zoo groot als men aanvankelijk vermeende, omdat de vijand, in stede van zich in eenige stelling te versterken, de vlucht nam, en ons eene jacht aanbood in een zeer moerassig, moeielijk en gedeeltelijk onbegaanbaar terreinwaar men met de grootste hinderpalen te kampen had, hij had echter de bevolking der omliggende plaatsen, die in Wangkang's kracht nog vertrouwen stelde, doen zien, dat zijne opgesmukte en snoevende verhalen geene waarheid behelsden, en zijne djimats geene kracht meer bezaten; zijn invloed werd groo- tendeels verzwakt. Aan den regent van Martapoera, die zich te Margasari bevond, waren bevelen gezonden om alle soengeiswelke uit de Bedandan- vlakte in de Negararivier uitwaterenbehoorlijk te doen afsluiten en bewakenaan de mouding der soengei Plokkanals de voornaamste, was daarenboven eene gewapende kruisbootmet eene infanteriever- sterking, in station gelegd. Den 15den begaf de kommandant der troepen zich per stoomer van Os naar Margasari, om de afsluiting dezer soengei's en kree- ken in oogenschouw te nemen. De soengei Plokkan was zorgvuldig bewaakt door een 40-tal gewapende personeu uit Margasari, onder aanvoering van het districtshoofddie ongeveer een uur opvarens binnen de soengei in prauwen wacht hielden; ook waren de overige kreeken, hoewel minder van aanbelang, goed afgesloten door raket ten of vlotten, die voor de monding vastgelegd en met gewapend

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 589