589 genoegzameu steun te verschaffen werd in de kampongs Soengkei en Tjinta Poerie voorloopig eene militaire bezetting gelegd van 25 bajonetten onder een officier; de troepen van de 3dc kompagnie, 13de bataillon, infanterie, te Bandjermasin in garnizoen, vertrokken den 23sten per gouvernements stoomer Barito naar Martapoeraen van daar over land naar de hun aangewezen bestemming. De mari tieme middelen waren ter Zuider- en Ooster-Afdeeling van Borneo vermeerderd met Z. M. stoomschip Sumatra en met den gouverne- mentsstoomer Barito; daarentegen was de Banka bestemd om spoedig naar Java terug te keeren. De Sumatra was tot Marabahan opgestoomd. De geruchten liepen te Marabahan, dat Wangkang plannen smeedde voor eenen aanval op de hoofdplaats, tegen het einde der poeassa (Ma- leische vasten)de ons meest getrouwe en het meest geloof verdienende personen hechtten aan deze tijding waardegeloofden ze en begaven zich naar het bestuur om er kennis van te gevenvan onzen kant verkeerde men omtrent den vijand in volslagen onzekerheid. Op grond van deze berichten die niet onwaarschijnlijk voorkwa men, begaven de resident en militaire kommandant zich per gouver- nementsstoomer naar Bandjermasin ook waren bevelen gegeven om het detachement van het garnizoens-bataillonbij de expeditionaire kolonne te Marabahan gevoegd, naar Bandjermasin te doen vertrekken. Het bleek evenwel dat Wangkang, door het doen uitstrooien van valsche geruchtenons misleiddewant ter hoofdplaats bleef alles rustig. Te gelijkertijd dat men van zijnen voorgenomen aanval op Ban djermasin gewaagde, had hij te Martapoera door zendelingen doen mededeelen, dat hij zich met zijne bende te Karang Tenge in de afdeeling Martapoera schuil hield, ter hoogte en op ongeveer eene dagreis van Tjinta Poerie gelegen. Karang Tengedoor moeras sen omgeven, is zeer moeielijk en niet anders dan met djoekongs te bereiken. Hij zoude zich onledig houden met den aanmaak van djoekongs, hoogst waarschijnlijk om daarmede te ontsnappen. Aan den kapitein G. van Vuuren, militaire kommandant der af deeling Martapoera, werd alzoo opgedragen, zich te vergewissen in hoe verre deze berichten waarheid behelsden. Hij begaf zich met eene bevolkingspatrouilledoor het detache ment van Tjinta Poerie gesteund, naar Karang Tenge, waar hij na eenen zeer verraoeienden tocht aankwamdoch vond niets en

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 596