599 zijn volk zoo diep mogelijk landwaarts in. Het gelukte hem den 12<3en ter hoogte van simpang Siha, gelegen op ongeveer een dag roeiens van de monding van het Brainbei riviertje, den vijand te ontmoeten en hem een verlies van drie dooden toe te brengen. De vijand nam de wijk met achterlating van 9 djoekongs en eenige wapenswaaronder 7 geweren. Door de invallende duisternis begunstigd, slaagden de vijanden er in te ontsnappenvervolging was toch in den nacht niet meer mo gelijk. Door het verlies zijner djoekongs was hij echter in groote onge legenheid gebracht. Al enger en enger werd de kring, waar binnen de vijanden, welke nog overbleven, ingesloten werden; alle soengeis, door welke eene ontsnapping mogelijk was, waren door bevolkingspatrouilles, waaraan eenige inlandsche militairen waren toegevoegd streng bewaakt. Den 13den maakte eene patrouille onder den lsten luitenant Al- brecht zich meester van twee vijanden, tot het gevolg van Goesti Mohamat behoorendevan hen vernam men dat deze het voornemen had, langs de soengei Pinang, die bij hoogen waterstandop eenigen afstand beneden de monding der Mengkatip-rivier, toegang tot de Poeloe Petakrivier verleende, door te dringen tot Kwala Kapoeas, om vandaar verder de Boven-Doesson te bereiken; de weg langs de Mengkatiprivier was reeds voor hem afgesneden, en waarschijnlijk was hij daarmede reeds bekend. Met den meesten spoed werden derhalve eenige Sihongers naar de aan de monding der Mengkatiprivier gestationeerde kruispraauw ge zonden om, bij het doen van patrouilles, dienst als roeiers te kunnen verrichten; den djoeragan van dien bodem werd de meeste waak zaamheid aanbevolen. Aan alle kamponghoofden werd nogmaals de strenge straf voorge houden, welke hun stond te wachtenbijaldien zij hulp aan de opstandelingen verleenden. Den volgenden dag werden bevolkingspatroilles onder Soeta Ono en andere hoofden uitgezonden, om de soengeis Alang Alang, Telarang, Djelemoe en Boesahap zoo ver mogelijk op te varen, het terrein te doorzoeken en alle vijanden gevangen te nemen, of over de kling te jagen. Omstreeks 4^ uur 's middags kwam Soeta Ono het bericht brengen, dat hij eenige vijanden op het spoor wasen de noodige maatrege len genomen had om hen het ontsnappen te beletten.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 606