Van Ham, met een tiental inlandsche militairen derwaarts gezonden, trof op de aangewezen plaats elf opstandelingenwaaronder twee voorname hoofden uit de Boven-Doesson. Op de sommatie van van Ham legden zij de wapens neder en werden ze gevankelijk medegevoerd. Onder deze opstandelingen was eene inlandsche vrouw, die Wang- kang had helpen begraven. Terwijl het aantal gevangenen dagelijks aangroeide, trachtte Goesti Mohamatdie zich nu in de moerassentusschen Marabahan en Poeloe Petak gelegen, ophield, in den avond van den 16den Januari langs de Poeloe Petak-rivier te ontsnappen. Tot dat einde zakte hij met eenigen der zijnen in twee djoekongs de rivier afdaar deze echter op alle punten bewaakt werdstootten zij al spoedig op eene rivierpatrouille van de kruisboot. Op het gezicht dezer patrouille keerden zij terugen daar ze niet wilden voldoen aan de eischen van den patrouillekommandant, om aan te leggen, liet deze op hen schieten. In haast naar den oever roeiende, sprongen de opstandelingen op den rechteroever en trachtten zij in de wildernis te ontkomen. Ze waren verplicht hunne djoekongs achter te latenwaarin eenige levensbehoefteneen paar ponden buskruid en eenige kogels en slaghoedjes waren geborgen. Achter struiken en boomen verborgen beantwoordden zij het vuur der patrouille, die hen vervolgde, en daartoe ook op den zelfden oever was overgegaande duisternis deed de vervolging weldra staken. De vluchtelingen, hunne djoekong missende, bleven op korten afstand van den drassigen oever, waar de patrouille bleef postvatten; uit het geschreeuw van een kind, hetwelk zich bij de opstandelingen bevond, werd afgeleid, dat Goesti Mohamat, die zich van zijne vrouw en kind deed vergezellen onder hen was. Den volgenden morgen met het aanbreken van den dag werd de vervolging voortgezet; de opstandelingen, die men door het dichte struikgewas niet kon zien, verdedigden zich onder het terugtrekken, al schietende. Een hunner, aan zijne kleeding als een der hoofden te kennen trad eensklaps uit het bosch te voorschijntandakkende en zijne mandauw zwaaiende, stormde hij op de patrouille in en werd hij dood geschoten. De patrouille slaagde er ditmaal niet inGoesti Mohamat in 600

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 607