602 waaronder een broeder van Wangkang, werd Goesti Mohamat onop houdelijk opgejaagd, van plaats tot plaats verdreven, van alle zijden ingesloten en benauwd, en ten prooi van ellende en gebrek. Het moest dan ook wel eindelijk aan de vereenigde patrouilles gelukken, Goesti Mohamat naar een punt te drijven, waar hij in onze handen moest vallen. Toen zijne schuilplaats den 26sten Januari door eene Dajaksche patrouille was ontdekt, en deze hem gevangen wilde nemen, ver dedigde hij zich met den moed der wanhoop en vertwijfelingtotdat hij met de wapens in de hand werd afgemaakt. Hij was nog slechts vergezeld van twee zijner vrouwen, die door ellende en vermoeienis zoodanig uitgeput waren, dat ze niet naar de hoofdplaats vervoerd konden wordenzijn kind had hij tijdens zijne vlucht op het eiland Mengkatip van het leven beroofd. Thans waren alle tot den opstand behoord hebbende hoofden en raddraaiers gevangen genomen of gesneuveldruim een driehonderdtal opstandelingen waren gearresteerd. Met den dood van Goesti Mohamat kon de opstand dan ook als gedempt beschouwd worden. Door de omstandigheden genoodzaakt, toonde de bevolking, die met den vijand had geheuld, gehoorzaamheid; de rivierroof had op gehouden, en handel en nijverheid begonnen weder toe te nemen. Buitengewone machtsontwikkeling werd dus niet meer vereischt zoodat de expeditionnaire troepenmet uitzondering van de 2e kom- pagnie van het 13e bataillon infanterie, welke met het oog op het groot aantal te bewaken gevangenen voorloopig te Marabahan verbleef, weder naar de hoofdplaats Bandjermasin konden terugkeeren. Deze gunstige ommekeer in zaken gedoogde, een gedeelte der van Java ontboden troepenmacht terug te zenden. In het begin der maand Februari vertrokken alzoo naar Soerabaja, de staf en de lste en 2de kompagnie van het IS110 bataillon infanterie, benevens de officier van gezondheid 2de klasse A. ten Bosch. Aldus waren in korten tijd de onlusten volkomen gedempt, niet tegenstaande men, onder de meest ongunstige weersgesteldheid, zich moest bewegen op onder water staande moerassen en op terreinen, met bosschen overdekt; niettegenstaande men dus de grootste moeie- lijkheden had te overwinnen. Zoodanige gunstige uitslag was dan ook alleen te verkrijgen bij eene volharding, zooals door de troepen en

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 609