607 reden bestaat er om als overmaat, bij zulke reeds zoo uitgestrekte eii toereikende volmacht nog de preventieve te voegen Nu mij dit van liet hart is, wensch ik de lezing aan te bevelen van het boek, dat de vice-admiraal de la Eoncière de Noury onlangs heeft uitgegeven ouder den titel: La Marine au siége de Paris. Dit boek zal zeker geen storm doen ontstaan, zelfs geen ernstigen pennestrijd, maar zoo het de hartstochten niet doet ontbranden, zal het op uitmuntende wijs de groote rol doen ziendie in gewichtige gebeurtenissen zelfe eene kleine troep kan vervullenals hij goed georganiseerd, goed aangevoerd, goed onderricht en goed gediscipli neerd is. De gezamenlijke sterkte der matrozen en marine-soldaten, ge roepen ter verdediging van Parijs, beliep slechts 13427 man, en toch hebben zij het middel gevonden om overal tegenwoordig te zijn, zich bij elke gelegenheid onderscheidende door hunnen vurigen ijver en hunne volhardingdoor hunne tucht en hunne handige bedrevenheid; in elke omstandigheid de sympathie en de bewondering verdienende, die de bevolking van Parijs hun is blijven toedragen. Zij telden slechts 13427 man, en toch waren er op de negen sectoren, waarin de omwalling van Parijs verdeeld is, zeven onder bevel van admiraalsbijgestaan door stavenvoor het grootste deel samengesteld uit officieren van hun wapenen toch waren er onder de fortendie de omwalling beschermdenzes uitsluitend bezet door zeeliedenwat hen niet belette detachementen te hebben in bijna al de andere, en in de meeste, gedurende het beleg opgeworpen werkende bemanning te leveren voor de kanon- neerbooten en deel te nemen aan bijna al de gevechten, steeds het voorbeeld gevende van moedzoowel als van den meest onvermoei- baren en den meest volhardenden ijver. Men zoude geneigd zijn geweest te gelooven, dat zij, zoodra er een gevaar te trotseeren of een dienst te bewijzen vielmet de wonderbaarlijke gave der alomtegenwoordigheid bedeeld waren. Zij toonden zich ook zedig en wisten geheimen te bewaren. De admiraal de la Eoncière onthoudt zich als ware het een vooraf genomen besluit van bijna allen blaam en van elke oordeelvelling over de algemeene operaties; hij is zelfs zeer sober met lofspraken op de dappersten onder zijne wapenbroeders, en zijn boek is, eigenlijk gezegd, slechts een dagboek van het belegmaar het is een dagboekbewonderenswaardig Tijk aan inlichtingen. Bekleed met een opperbeveldat hem eenigermate overal tegenwoordig maakte, ontving de admiraal de la Eoncière eiken dag

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 614