608 rapporten over bijna alle punten, die met de krijgsverrichtingen in verband stondenen het zijn de overzichten en uittreksels dezer rapporten, die dag voor dag zijn journaal vormen, zcodat het voor taan onmooglijk is de geschiedenis van dit gedenkwaardig beleg te bestudeeren of te schrijven, zoo men dit boek niet onder de oogen heeft. Yoeg er bij, dat het vergezeld gaat van een zeer merkwaar- digen en zeer goed uitgevoerdeu atlas, die het verstaan van den tekst bijzonder gemakkelijk maakt. Het boek van den generaal Vinoy Campagne de 1S7071 enz. zie boven) beveelt zich aan in andere opzichten. Zonder iemand te willen verkleinen, is het niet ineer dan billijk te zeggen, dat de generaal Vinoy tot de bekwaamste krijgers behoort, die aan de ver dediging van de hoofdstad deel genomen hebben. Langdurige en schitterende diensten in Afrika, in de Krim, in Italië, zouden ge noeg geweest zijn om hem een rechtmatig gezag in het leger te verzekeren, zelfs al had hij er het prestiye niet kunnen bijvoegen, dat zijn gedrag in de jongste gebeurtenissen hem deed verdienen. Uit het reserve-kader geroepen om het bevel over het 13cle korps op zich te nemenwas hij naar Sedan gezondente laat om er te vechten, en tijdig genoeg om er met al de zijnen het grootste ge vaar te loopen; maar door de rustige vastberadenheid van zijn karakter en zijne rijke ondervinding van de oorlogszaken, die hem vooral de onscnatbare waarde van het gezond verstand schijnt geleerd te hebben, had hij zich zeiven en zijne drie divisiën uit deze gevaarlijke stelling gered, niet zonder moeielijkhedenmaar toch zonder ernstig letsel. De geschiedenis van dezen terugtocht is niet het minst belangwekkende noch het minst leerrijke gedeelte van zijn werk. Wat er overigens van te zegge valle, de aankomst van het 13de korps te Parijs (den 9(len Sept. 1870) werd begroet als eene bekwame oorlogs-operatie en als eene voor de verdediging gelukkige gebeurtenis. Immers, of schoon de hoofdstad reeds vol was door een ontzettenden toevloed van gewapende of te wapenen mannentelde zij toen onder hare bezetting slechts een ongelooflijk zwak gedeelte geregelde troepen. Men had er de matrozennog slechts voor een gedeelte aangekomen, de garde van Parijs, de gendarmerie van de Seine, waarbij men voegen kan eenige depots der regimenten van de garde en van de linie-troepen, die later voorloopige regimenten moesten vormen, ver scheidene brigades gendarmerie, genomen uit de departementen, waar zij te huis behoordeneenige batterijen en compagnieën artil lerie en eindelijk genie, afkomstig van de depots. Met de wakers

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 615