610 door de feiten gerechtvaardigd. Overalwaar zij gebezigd werden, onderscheidden zij zich boven de andere korpsen van het leger, en boven allen het 35ste en 42stewat goed is aan te teekenen als een nieuw voorbeeld, te stellen tegenover hen, die nog gelooveu, dat men soldaat is, zoodra men met sabel en geweer kan omgaan en de verborgenheden der rekrutenschool heeft doorgrond. Het is dus niet te verwonderen, dat in deze omstandigheden het 13e korps, belast met het dekken van de ruimte tusschen de Seine en de Marne en van het geheele front van den linkeroever, het zwakke punt der verdedigingswerken, zich bijzonder onderscheiden heeft gedurende al den tijd, dat zijn bestaan duurde, dat is te zeg gen tot het eind van October 1870. Op dit tijdstip werd het ont bonden, maar de opdracht ontvangen hebbende de nederlaag van Chatillon te herstellen, had het, sedert den 23sten Sept., eene reeks onophoudelijke, altijd eervolle en bijna altijd gelukkige gevechten geleverd; het had deel genomen aan het opwerpen of het wapenen van zeer uitgestrekte werken, en door een gedeelte der in den aan vang van het beleg verlaten stellingen te heroveren, had het op eene menigte punten den vijand genoodzaakt zijne braud-stichtende batterijen eenige mijlen achteruit te brengen; wat een onbeschrijfe lijke dienst was aan de vesting Parijs bewezen, gelijk men er zich van overtuigen kon, toen het psychologisch momentvan het bom bardement aanbrak. Zeer zeker was het in zijne taak ondersteund geworden door de matrozen, door de werklieden der genie, door zekere bataillons van de mobiele garde; maar met volle recht kon het aanspraak maken op het grootste aandeel in de verdienste. Het is dan ook niet te verwonderen, dat, toen het tijdstip kwam, waarop men zich bezig hield met die groote uitvallen, die de volksmeening aan het gouvernement der nationale verdediging op drong men er aan gedacht heeft zich te bedienen van deze troepen, die beter waren dan de andere, om in hunne bataillons de meer brave dan ervarene soldaten op te nemen, die men naar werkelijke veld slagen ging geleiden. De regimenten van het 13^ ontbondene korps werden toen verdeeld onder de divisiën van het zoogenaamde 2e leger, en de generaal Yinojgescheiden van de troependie hij gevormd had op eene wijze, die hem tot groote eer strekte, gevoelde daar over een wreveldien wij bijna allenzoo niet allenzouden gevoeld hebbenzoo wij in zijne plaats waren geweest. Te vergeefs benoemde men hem, om de bitterheid van de handelwijze te verzachten, tot opperbevelhebber van het 3e leger. Dit leger, officieel op het pa-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 617