Y A R I A. Gepasseerde kapiteins. Waarde Redacteur Ge weetik houd nog al van snuffelen. Zoo snuffelde ik onlangs in een ouden Militairen spectator (van 1861), waarin ik een opstel las, dat mijtoen ik het gelezen haddeed uitroepen//precies m'n idee Het handelde over het destijds in Nederland gevolgde stelsel van bevordering, waarbij men tal van kapiteins passeerde, en daardoor trachtte het peil der hoofdofficieren hoe langer hoe hooger op te voeren. Ik weet nietof dat stelsel daar nu nog in zwang isals zeker meen ik te mogen aannemendat het in Indië zooveel mogelijk toegepast wordt. Het is dus een voor het Indisch leger belangrijk onderwerp. Ik ga er daarom wat over schrijven en ge moogt, als ge er wat goeds in vindt, dezen brief iu het Militair tijdschrift plaatsen. Ik wil op den voorgrond stellen, dat ik het thans vigeerend stelsel, onder de gegeven omstandighedenniet kan afkeuren. Wanneer men in het leger slechts hoofdofficieren verlangt, die nog vol veerkracht en dienstijver zijn, die bovendien wetenschappelijk genoeg zijn gevormd om als leidslieden voor de jongere officieren en als goede troepen aanvoerders onder alle toestanden te kunnen optreden, dan is het wel noodig, dat men niet eenvoudig volgens de ranglijst bevordert, maar dat de eischin art. 5 van het reglement op de bevordering enz. o. a. gesteld//volkomen geschiktheid voor den hoogeren rang", stipt in het oog wordt gehouden. Opvolging van 's Konings bevelen ten deze in genoemd reglement gegeven kan trouwens nimmer grond opleveren om het Indisch bestuur te laken. Daarbij komt nog, dat men onder de jongere officieren, en vooral onder het waarlijk goede

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 625