55 (na aftrek van de slachtoffers der eholera-epidemie) 5 a 6 pCt. en over het jaar 1869, 4,96 pCt. bedroeg, was die in 1870 slechts 2,85 pCt; eene verhouding, éénig in de geschiedenis van het leger. Gun stig op den gezondheidstoestand hebben gewerkt, en tot de geringe sterfte hebben bijgedragen, vooreerst het niet plaats hebben van be langrijke expeditiën en het niet ontstaan van epidemiën, eu in de tweede plaats de verbeterde voeding; terwijl verder ook niet zonder iuvloed is gebleven het verbéterd hygiënisch toezicht op den gezonden soldaat, vooral wat zijne huisvesting betreft, de strengere eischen voor den dienst in de ziekeninrichtingen, de meerdere zorg voor de verpleging van de nieuw uit Europa aankomende manschappenenz. Met dit laatste wordt meer bijzonder bedoeld de verplaatsing, sedert November 1869, van het depot, bestemd tot eerste opneming van suppletie-troepen, van Weltevreden naar Meester-Cornelis. De meer gezonde ligging van laatstgenoemde plaats eu de mindere ge legenheid aldaar tot uitspattingen zijn oorzaak, dat de bedoelde deta chementen een beduidend kleiner contingent zieken leveren dan vroeger. Tot nog toe maakt het suppletie-depot te Meester-Cornelis een op zich zelf staand onderdeel uit van het subsistenten-kader te Wel tevreden. De wenschelijkheid is echter gebleken, het depot als een zelfstandig corps aan te merken en het vaste kader eenigszins uit te breiden, waarmede eene minder kostende formatie van het subsis tenten-kader kan gepaard gaan. lu 1872 zal dit voornemen ten uitvoer worden gebracht. De verpleging van convalescente militairen in het particulier ge zondheids-etablissement te Kampong Macassar op den weg naar Bui tenzorg, op slechts korten afstand van Batavia, levert bij voortduring goede resultaten. Het contract ter zake, hetwelk de opneming toe laat van 60 Europeesehe en 50 lulandsche onderofficieren en man schappen, is laatstelijk met één jaar, en alzoo tot ultimo 1871 ver lengd. Bij de meermalen en ook in 't laatst van 1870 bestaande overvulling van het hospitaal te Weltevreden, bleek de maatregel der evacuëering naar Kampong Macassar zelfs dringend noodzakelijk. Afzonderlijke aanteekening verdient nog, dat door de militaire autoriteit alle binnen haar bereik liggende middelen worden aange wend om het kwaad der prostitutie zooveel mogelijk te keeren. Inlichtingen, bijzonderheden. Rietslagen. Tegen deu in 1865 beraamden maatregel tot be perking der disciplinaire straf van rietslagen bij het Indisch leger,

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 62