626 van grondgebied streed met het volkenrecht, en ook op goede gronden betoogde, dat zulks gevaarlijk was voor ons prestige als koloniseerende mogendheid, allerlei bezwaren te berde ornte bewijzen, dat door de bewuste afstand, al ware zij ook uit een geldelijk oog punt beschouwd, voordeelig, andere ernstige belangen zouden worden gekrenkt. Zoo beweerde zij o. a.dat men daarna moeielijkheden zou ondervinden bij het voltallig houden van het Indische leger, welk leger, gelijk bekend is, eene aanzienlijke hoeveelheid neger- soldaten in die bezitting aanwerft. Dat bezwaar was wel der overweging waard. Door lichaamsbouw toch komen de Afrikanen overeen met de westerlingen, ja zijn daar zelfs in de meeste gevallen boven verheven, terwijl zij tege lijkertijd in nog mindere mate als de inboorlingen dezer gewesten te lijden hebben van de nadeelige werking van het klimaat. Daarenboven hebben zij hetzelfde zedelijke overwicht op inlanders als de Europeanen. Dat zedelijke overwicht hebben die natuurkinderen echter niet alleen te danken aan hunne meerdere physieke ontwikkeling, maar is hoofdzakelijk ook een gevolg van de materiëele wijze, waarop zij van af het eerste oogenblik hunner in dienst treding (1832) behan deld worden. Zoo b. v. gaf men hun, met uitzondering van eenige kleinigheden, dadelijk eene uitrusting geheel gelijk aan die der Europeanen, ofschoon eene uitrusting overeenkomstig die der In- landsche militairen vrij wat aangenamer voor hen zou geweest zijn. Ook in soldij en voeding werden zij dadelijk gelijk gesteld met de Europeanen Van die soldij werd ecliter gedurende de eerste jaren 3 per maand inge houden om te strekken tot voldoening van den losprijs. De koning van Assanthijn leverde namelijk in den beginne de negers tegen betaling van twee en half ons goud per hoofd, door het Nedcrlandsch*gouvernement te voldoen in oude geweren, kruid, lood en vuursteenen, met dien verstande dat voor één geweer, 50 ffi kruid, 2 ffi lood en 1000 vuursteenen vijf schoone, welgevormde, sterke, vlugge negers van 17 tot 22 jarigen ouderdom, zonder lichaamsgebreken ad 5 voeten en 3 duimen oude Rij al. maat zouden worden geleverd. Elk Afrikaan kwam dus hier te lande aan met een schuld aan het gouvernement van 105 plus 10% voor de betaling in goud. Bijgevolg werd voor ,5 negers van 5 voeten en 3 duimen contant betaald een oud geweer, 50 ffi kruid, 2 ffi lood en 1000 vuursteenen, waarvoor men 600 Ncderl. guldens terug ontving. Gelet op den spcculatieven geest, die toen voorheerschtezouden er dan ook waarschijnlijk op dit oogenblik wel geen Afrikanen meer in Assanthijn zijn, zoo geene machtige invloeden hunne stemmen nog in tijds tegen dezen vermomden slaven handel hadden verzet.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 633