627 Men denke niet dat het toenmalige bestuur zich die meerdere uitgaven uit weelde veroorloofde. Daarvoor was het in 1S32 te treurig met 's lands financiën gesteld. Het was eenvoudig eene speculatie op de bekende ijdelheid der Afrikanen, die men langs dien weg tot ons wilde opheffen, teneinde hen zoodoende langzamerhand ten minste de plaats der Amboinesche soldaten deze stonden na het Engelsche tusschenbestuur tot op het jaar 1832, toen zij te Amboina een komplot smeedden, in even hoog aanzien bij het leger als de Europeesche troepen te doeu innemen. En dat die speculatie maar al te wel gelukt is, zien wij dagelijks rondom ons. De Afrikaansche soldaten toch hebben zich geheel aangesloten bij de Europeanen en zouden zichzoo zij hier te lande hun gagement verteeren, niet gaarne zonder schoenen, jas, broek, hoed en stokhuns inziens de meest kenmerkende eigenschappen van den westerling, in het openbaar vertoonen. Sterker bewijs, dat zij zich boven de inlanders verheven achten, kan men moeielijk aanvoeren en dat die verheffing niet alleen in hunne oogen bestaat, bewijst de naam van //blanda itam", waarmede de inlandsche bevol king hen aanduidt. Het voordeel om zulke soldaten bij een leger als het onze in grooten getale te hebbenis zoo voel- en tastbaardat men veilig mag aannemen, dat ook een der redenen, waarom men zoo geruimen tijd getalmd heeft met het definitief overgeven der Goudkust aan de Engelschengelijk ik hierboven heb gezegdis geweest het zoeken naar een antwoord op de vraag: //op hoedanige wijze het leger, na dien afstand, voltallig moest worden gehouden." De partij, die vóór den afstand was, zag evenzeer de noodzake lijkheid in om deze vraag bevredigend te beantwoorden en heeft dus naar hulpmiddelen gezocht, ten einde de Afrikanen met der tijd bij het leger te vervangen door even dappere soldaten, die door banden des bloeds noch zedeu en gewoonten of godsdienstige gevoelens aan Java zijn gehecht, die evenzeer een zedelijk overwicht op den inlan der kunnen bezitten en op wier onwrikbare trouw wij dus niet alleen ten allen tijde staat kunnen maken, maar die ook, meer dan de westerlingen, gehard zijn tegen de nadeelige inwerking van het tropisch klimaat. De Europeesche interventie in China en Japan deed het oog vooral op laatstgenoemd rijk vestigen. Van daar immers hadden onze voor vaderen eeuwen geledendus vóór dat dit rijk zich afzonderde van

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 634