629 aangevangen. In een woord, het eerste detachement kwam, //als uit de lucht gevallen." Gelukkig had de 2<!e luitenant der infanterie Witsink, hun deta- chementskommaüdantzich gedurende de reis zoo veel mogelijk toegelegd op het verkrijgen van eenige kennis omtrent het karakter, de zeden en gewoonten der Afrikanen. Het resultaat zijner opmerkingen had hij te samengevat in een rapport. Dat rapport was echter uit den aard der zaak hoogst onvolledig, daar de heer Witsink noch een der medegeleiders bij machte was geweest om met die Afrikanen te spreken, en het geheel dus slechts berustte op hetgeen bij die 15 man was waargenomen en opgemerkt. Het strekte niettemin geruimen tijd tot leiddraad en gaf, vooral ook dewijl van hoogerhand onmiddellijk met nadruk last werd ge geven om de Afrikanen in alle opzichten op gelijken voet te behan delen als de Europeesche soldaten aanleiding tot velerlei ondoelmatige bepalingen en verordeningen. Deze lokten weerzin en verzet van de zijde der Afrikanen uit. Onmogelijk vol te houden beloften, zooals o. a. dat eenige hunner den officiersrang zouden erlangen(één hunner is werkelijk officier geweest maar moest, dewijl hij een slechten geest onder zijne landgenooten aankweekte, spoedig worden ontslagen) verwekten bij de intrekking wrok en wrevel, ja zelfs somtijds ernstig verzet. Om kort te gaan, gedurende de eerste jaren beschouwde men de Afrikanen meer als een lastpost dan als een aanwinst voor het le^er, en werd het zelfs meermalen in ernstige overweging genomen, niet alleen de verdere aanwerving van negerrecruten te staken maai', wat meer zegt, ook de reeds dienenden wederom uit het leger te verwijderen. Eerst de Djambische en Lampongsche, en later de Balische expe ditie deed eerst goed hunne waarde ais degelijke veldsoldaten uiko- men. Omstreeks dien tijd had men ook hunne eigenaardige gebreken leeren kennenen was men tot de overtuiging gekomendat de Afrikanen ook in het garnizoen goede soldaten waren, mits men hunne gebreken slechts niet van ons standpunt, maar ook van het hunne beschouwde. Het vereischte derhalve ongeveer 15 jaren voor dat men de Afri kanen algemeen op hunne rechte waarde als soldaat leerde schatten. Zoo iets moet geen plaats hebben met onze toekomstige Japansche soldaten.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 636