Hoofdzakelijk om dat naar mijn vermogeu te voorkomen, zal ik nieronder uit een militair oogpunt niet alleen een eu ander laten vol gen omtrent de zeden en gewoonten van Japan, zoomede omtrent de .wijze, waarop de soldaten tegenwoordig in dat land worden be handeld maar verder ook al datgene mededeelenwat ik in oude oirkouden heb opgespoord, omtrent de behandeling eu de militaire waarde der Japansche soldaten, die de voormalige Oost-Indische compagnie gedurende de 17^ eeuw in dienst heeft gehad. De Japansche eilandengroep strekt zich uit van 3116°. N. B. en 129146o. lengte Oostwaarts van Greenwich. De eilanden lig gen dus, oppervlakkig beschouwd, in de gematigde luchtstreek. Intusschen kan het daar, als een gevolg der bijzondere ligging van de eilanden, des winters dikwerf tamelijk koud zijn. Du Bois de Jancigny zegt daaromtrent in zijn reisverhaal, getiteld: «Japon, Indo-Chine" het volgende: Oppervlakkig beschouwd kan men zich moeielijk verklaren hoe het mogelijk is, dat de warmte op deze eilanden zooveel minder is dan op dezelfde graden N. B. van het vaste land in Europa. De oorzaak dezer schijnbare tegen- sti jdigheid is echter gelegen in het koudere klimaat van Azië, dat, de eilanden ten Noorden en Westen omringende, een overwegenden invloed op de luchtgesteldheid der Japansche eilanden uitoefent. De koudere winden tochdie van Azië overwaaiendoen gedurende de maanden September en October den thermometer in Japan dikwerf tot 30» a 29° F. dalen. Niet alleen sneeuw is daar dus des winters een zeer gewoon verschijnsel, maar het gebeurt ook menigmaal, dat de meren en rivieren met een ijskorst van eenige duimen dikte be dekt worden." Des zomers is het weder er zeer veranderlijk en recent het ge noegzaam dagelijks, het meeste echter gedurende de maanden Juni eu Juli. Onweders en aardbevingen behooreu tot de meest gewone verschijnselen. Uit een eu ander volgt, dat de Japanners, als her komstig uit een landstreek, die, wat het klimaat betreft, om zoo te zeggen, het midden houdt tusscheu Nederland en de Goudkust, ook vrij goed tegen 'de weersgesteldheid in deze gewesten bestand zuilen zijn. De grootte der bevolking van Japan wordt geschat op 40 630

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 637