631 millioen zielen, de dichtheid der bevolking is er ongeveer gelijk aan die van ons vaderland. Tengevolge der dichtheid van de bevolking in verband met het sedert eeuwen gevolgde afsluitingsysteem, is de mindere man ge wend zich met zoo weinige en zulke slechte voedingstoffen te ver genoegen, dat wij ons daarvan nauwelijks een denkbeeld kunnen maken. 11e hoofdschotel is rijst, een voedingsmiddel, hetwelk be land in overvloed oplevert. De meer gegoede Japanners nuttigen de rijst 3 a 4 maal daags. In den regel eten zoowel zij als de armendeze spijs door in een kopje een zekere hoeveelheid te doen zij gieten daarop wat slappe theeen slurpen dit mengsel onder allerlei vreemde keelgeluiden naar binnen. Als toespijzen nuttigt de middelklasse gekookte of gezouten groentengekooktengestoofden of rauwen vischmet soja en nu en dan een ei. De meer gegoeden gebruiken hoendersoepen, oesters of andere schaaldieren, eigen ge bakken meelspijzen en veel koekjes tot toespijs. De mindere man vergenoegt zich, zoo hij geen rijst kan bekomen, met allerlei aardvruchten, erwten, boonen enz., die hij met haaien- spek nuttigt; ja zelfs van de geraspte graten dier visch is hij, wan neer zij gemengd worden met meel, bij wijze van toespijs niet afkeerig. "Vleesch eten de Japanners nimmer. Sommigen schrijven zulks toe aan de voorschriften van Boedhadie het nuttigen van runderen verbiedt; anderen beweren daarentegen, dat zulks het gevolg is van een streng voorschrift, dat eeuwen geleden van de, zijde der regeering werd uitgevaardigd, ten einde den veestapel, die zelfs op dit oogen- blik in Japan nog verre van bloeiende is, voor algeheele uitsterving te behoeden. Hoe bet intusschen ook zijzooveel is zekerdat uit de reisbeschrijvingen van vroeger afdoende blijkt, hoe de Japansche hoofden en volgelingendie oudtijds somwijlen ten eten werden genoodigd bij onze gezaghebbers op Decimade verschillende vleesch- schotels, die opgediend werden, lang niet versmaden. Men mag bijgevolg aannemen, dat de Japannerswier godsdienst zich, zooals later blijken zal, slechts hoofdzakelijk tot eenige formaliteiten be paalt en die dus op dat punt verre vau fanatiek zijn, het vleesch niet zullen versmaden. Uit een en ander volgt, dat de Japanners des noods hoogst ge makkelijk te voeden zijn. Hunne slechtere physieke ontwikkeling gaat evenwel hand aan hand met die onvoldoende voeding. Over het algemeen zijn zij dan ook slechts middelmatig van grootte,

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 638