dokter Mohnike schatte de gemiddelde lengte der mannen op 5 voeten en 1 a 2 duimen en hebben zij groote hoofden benevens lompe beenen. De kleur van haar der beide seksen heeft veel overeenkomst met die der volkeren van dezen archipel. De man nen hebben zware baardenmaar scheren die steeds af. Hunne tanden zijn wit, de vrouwen maken die, even als in deze gewesten, zoodra zij wettig gehuwd zijnzwart. De gezichtskleur der bevol king heeft veel overeenkomst met die der Chinezende oogen zijn klein en staan in schuine richting; de neus is stomp, vrij plat en opstaande, de ontwikkeling hunner spieren is, als gevolg hunner gebrekkige voeding, zeer gering; zeldzaam bereiken zij den 60- jarigen ouderdom. Evenals de noordelijke volken van Europa zijn ook de Japanners liefhebbers van geestrijke dranken en gaan zij zich daaraan dikwerf te buiten. Zij bezigen ten dien einde bij voorkeur de sakée, een drank die uit rijst getrokken wordtbij alle standen zeer gelief koosd is en denzelfden bedwelmenden invloed uitoefent als de jenever. Die zucht tot het gebruik of liever gezegd misbruik van sakée is zoo algemeen en een zoo diep ingeworteld kwaad, dat o. a. de heer Pompe van Meerdervoort, die van 1S5763 als dokter in Japan vertoefde, zegt, dat niet minder dan een derde gedeelte der man nelijke bevolking daaraan verslaafd is. Opium is thans onder het volk nagenoeg geheel onbekend. Die onbekendheid is evenwel meer een gevolg van het vroeger bestaande afzonderingssysteemdan van natuurlijken afkeer. Oudtijds toch waren de Japanners daarvan groote liefhebbers. Nadat evenwel de handel met het buitenland, inzonderheid China, beperkt en de vreemde lingen buiten het land waren gesloten, werden op het bezit en het gebruik van dit heulsap strenge straffen gesteld. Het is dus te voorzien, dat de Japanners, nu zij zich, na de openstelling van hun land voor het vrije handelsverkeer, de opium op nieuw kunnen aanschaffen, daaraan spoedig, even als hunne Chineesche naburen, werderom verslaafd zullen geraken. Genoegzame grond tochom te veronderstellendat zij in deze eene uitzondering zouden maken op de overige oostersche volkenbestaat er niet. Van het spel zijn de Japanuers niet afkeerig. Zij zijn daaraan echter op verre na niet zoo verslaafd als de volken van dezen archi pel en geven er zich meer bij wijze van uitspanning aan over. In het openbaar spelen zij nimmer. Die zulks doen willenvereenigen zich in zoogenaamde geheime speelhuizen. Deze huizen moet men niet 632

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 639