56 door haar te doen vervallen voor de in de klasse van militaire discipline geplaatsten (d. i, bij de corpsen), en slechts te behouden bij het algemeen strafdetachementzijn zoowel bij den vorigen als bij den tegenwoordigen leger-kommandant bedenkingen gerezendie in 't laatst van 1870 den Gouverneur-Generaal geleid hebben tot het voorstel aan het opperbestuur, om op de ter zake verleende mach tiging terug te komen. Vooral gold de vrees voor de bedenkelijke toeneming van het aantal militairendat naar het strafetablissement zou moeten wor den afgevoerdtot groot nadeelzoowel van de voltalligheid der corpsen en dus van de weerbaarheid des legersals van 's lands kas. Het was toch te verwachtenzoo werd betoogddat de plaat sing in de 2de klasse van disciplinedie thans in een groot aantal gevallen medebrengt, dat de man alléén door het bewustzijn van te hunnen worden geslagen tot ordelijker leven terugkeerde, niet lan ger dezelfde heilzame uitwerking zou hebben, wanneer de rotting uit die klasse werd weggenomen. De nadere gedachtenwisseling over het onderwerp hier te lande gevoerdheeft echter tot de meening geleiddat vele der tegen den afschaffingsmaatregel ingebrachte bezwaren zouden kunnen wor den ontgaan, wanneer de straf plaats maakte voor andere meer doel treffende middelen van tucht. Omtrent de in dien zin bij eene eventuëele uitvoering der mach tiging van 1865 te nemen voorzieningen is in Juni jl.ook naar aanleiding van een door den Raad van State nopens het onderwerp uit gebracht advies, het gevoelen van den Gouverneur-Generaal gevraagd. Eene definitive beslissing omtrent het voorstel tot bestendiging der straf is tot na de ontvangst van het antwoord der Indische Re geering verschoven. Voor het misdrijf van rayons-overschrijding, hetwelk krachtens de algemeene order van 1842, No. 3, behalve plaatsing in de 2<lc klasse van militaire discipline, gelijktijdige afstraffing met rietslagen ten gevolge hadwordt intusschenkrachtens eene beschikking der Indische Regeering van Augustus 1870, de rotting niet meer toegepast. Verbeterde legering van de hoofdmacht der troepen. Een tweede afdoende maatregel, die, na de onlangs plaats gehad hebbende voor ziening in eene verbeterde voeding, aan de orde is gesteld om de gezondheid van den soldaat en daardoor de weerbaarheid van het leger te verbetereu, betreft het beginsel, om de garnizoenen in de

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 63