642 landing te Simoneseki door de vereenigde Europeesche mogendheden, geneigd zijnhen van lafhartigheid te beschuldigen. In deze moet echter niet buiten rekening gelaten worden, dat de tegenover hen staande macht, zoowel aan troepen als schepen, indrukwekkend was dat de aanvoering der Japanners veel te wenschen overliet en zij bij die gelegenheid voor de eerste maal in aanraking kwamen met strijdlustige Europeesche troepen. De Gouverneur-Generaal Jan Pieterszoon Coen beschreef hen, zoo als wij later zullen zien, in een brief aan de kamer der XYII als dappere sodaten. Maar aangenomen, dat het soldatesque gevoel der Japanners, tengevolge hunner afsluiting van het buitenland se dert verminderd is, en zij zich, in massa ageerende, niet kenmer ken door bijzonderen moed, zoo valt het niet te ontkennendat zij, getuige het buiksnijden veel persoonlijk eergevoel hebben en eene zekere verachting voor het leven- koesteren. Daar, waar zulke kiemen in een volk liggen, kan het niet moeie- lijk vallen, den soldaat aan het verstand te brengen, dat niets ter wereld hem zoozeer verlaagt als lafhartigheid. Dubbel gemakkelijk valt zulks, wanneer men daarbij nog den alvermogenden hefboom der decoratiën kan voegen; een hefboom, die tot dusverre nog niet bij den Japanschen krijgsman werd aangewend. Omstreeks het jaar 1530 kwamen de Japanners voor het eerst in aanraking met Europeanen, door tusschenkomst van den Portugeeschen avonturier Mendez-Pinto. Portugal, dat vooral destijds geheel onder den invloed van het jezuïtismus gebukt ging, stelde er de hoogste eer in, overal, in Azië en Amerika, proselieten te maken. Nauwelijks dus was het nieuwe land over zee bereikt, of er togen een overgroot aantal priesters der sociëteit van Jezus heen, die, in verband met de Portugeesche handelaren, welke in hunne handelsbetrekkingen met de Japanners mede niet altijd even eerlijk en trouw warenhet rijke land op allerlei wijzen begonnen te exploiteeren. Aanvankelijk ontzagen zoowel de priesters als handelaren 's lands godsdienstige instellingen. Nauwelijks waren er evenwel eeuige pro selieten gemaakt in het onmetelijke rijk, dat destijds geheel open- Buiksnijden is een dood, dien de schuldige Japanner zich vrijwillig, dan wel op last van den landsheer toebrengt, ten einde zoodoende niet alleen de schande van door beulshanden te sterven vau zich af te wenden, maar tevens zijne familie het rustige bezit zijuer ambten en goederen te verzekeren.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 649