655 Wiet alleen echter behooren de algemeene, gewestelijke en plaat selijke militaire autoriteiten, zoomede de verschillende korps-komman danten voorzien te zijn van de voor hunne dienstbetrekkingen benoodigde topographische kaarten, maar het is zelfs wenschelijk, ja noodzakelijk, dat men over de middelen kunne beschikken, om die voorziening uit te strekkeu over alle officieren en minderen, die deel zullen uitmaken van eene te ondernemen expeditie, en tevens, oin aan belanghebbenden gelegenheid te geven, zich de verschillende topographische kaarten, naar mate deze gereed komen, op eenvou-/ dige en weinig kostbare wijze aan te schaffen. Het is echter juist deze voorziening in oorlogstijd, die de meeste bezwaren oplevert. De behoefte aan kaarten van deze of gene landstreek toch kan dan op een gegeven oogenblik zóó groot wezendat de beschikbare middelen blijken ontoereikende te zijn om in die behoefte te voorzien; en. ofschoon nu wel als algemeenen regel geldtdat men zich in vredestijd op oorlogstoestanden behoort voor te bereidenzoo mag die regel in dit geval niet te letterlijk worden toegepast. Het schijnbaar meest rationeele middel toch, het opleggen van eene belangrijke hoeveelheid exemplaren van alle bestaande topographisóhe kaarten van den Oost-Indischen archipel, zoude niet alleen leiden tot hoogst belangrijke uitgavendie weder voor het grootste gedeelte nutteloos zouden zijn, daar toch alleen in buitengewone omstandig heden en dan nog slechts van een zeer klein gedeelte van dien ko lossalen kaarten voorraad zoude partij kunnen getrokken worden, maar bovendien zoude die maatregel weinig doeltreffend zijnwanneer b. v. sedert de vervaardiging eener kaartlatere en betere gegevens of belangrijke wijzigingen in den topographischen toestand van de landstreek het samenstellen van nieuwe verbeter-kaarten mochten nood zakelijk maken. Geen wonder dus, dat in de legers van bijna allen beschaafde natiën wordt omgezien naar de beste reproductie-methode; dat wil zeggen, naar de middelen, om van de benoodigde topographische kaarten, op de duidelijkste, spoedigste en goedkoopste wijze, op een gegeven oogenblik eene groote hoeveelheid exemplaren te kunnen afleveren. Een overzicht te geven van al de tot dus beproefde reproductie methodes zoude vallen buiten het bestek dezer verhandeling. Het wijders aan meer bevoegden overlatende, om over de, als doelmatig erkende methodes eene meer gedetailleerde en wetenschap-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 662