657 Eerst in 1870 werd het vooruitzicht geopend, dat in dien toestand spoedig eene gunstige verandering zoude worden gebracht. Na vele en vergeefsche pogingen was men er toen eindelijk in geslaagd, om de personeele en materiëele middelen bij een te brengen, benoodigd, om het reeds sedert eenigen tijd bestaande photographisch atelier der genie te kunnen dienstbaar maken aan de reproductie der topographische kaarten. De eerste proeven bepaalden zich tot eene zuiver photographische Teproductie, van opzettelijk voor dat doel te zamen gestelde, en geheel in Oost-Indischen inkt bewerkte detailkaarten, terwijl later op de kopijen de noodige kleuren uit de hand werden aangebracht. Op deze wijze zij b. v. van de geheele topographische detailkaart der Residentie Krawang, te zamen 151 bladen van 0,325 meter, thans reeds negen exemplaren vervaardigd. Ph.otograph.ie. Dat men door photographie de kunst verstaat, om voorwerpen door middel van het licht af te beelden, is algemeen bekend; een ieder weet, wat een cliché of negatief is, en de afdrukken of positieven van portretten of landschappen zijn bijna over den geheelen aardbol verspreid. Men kent dus het hulpmiddel en de resultaten der photographie, maar minder algemeen zijn de manupilatiën bekend, noodig, om tot die resultaten te geraken; en het zal dus niet ondienstig zijn, die hier met een enkel woord te releveeren. Reeds in de laatste helft der 16<le eeuw wist men, dat chloorzilver onder den invloed van het daglicht van kleur verandert, doch eerst in het begin van deze eeuw is men begonnen van die uitwerking partij te trekken. Bij de eerste toepassingen (18291839) werd de indruk van het beeld, dat, door middel eener lens en camera obscura, van een of ander voorwerp op eene geprepareerde, verzilverde, en boven jo- diumdampen gehouden koperen plaat werd opgevangen, daarop mid dels kwikdampen en onderzwaveligzure natron bestendigd. Deze kunst, naar haren uitvinder Daguerre, Daguerréotypie ge naamd had echter veel nadeeligs. Nadat voorts in 1839 Talbot op minder kostbare wijze de beelden

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 664