658 dadelijk op papier had leeren vervaardigen, Talbottypie) kwam ein delijk, 111 1847, Nièpce de St. Victor op bet gelukkige denkbeeld, ^om glazen platen met eene laag gezouten eiwit-albumine te over- dekk.^.U' 611 c'eze ]u eene oplossing van salpeterzuur-ziiveroxyd licht- 'gevoelïg 6 makenhet zout, dat het albumine bevatte, zette zich 'daarbij om }0^ voor indrukken van licht zeer gevoelig jod- zjj ver. Het beeld, op 'deze plaat opgevangen, kwam bij het indom pelen in eene oplossing van galnotenzuur te voorschijn, ontwikkelde" zich en werd, zoodra het voldoende kracht bezat, overgoten met eene oplossing van onderzwaveligzure soda, waardoor het verder ontwikkelen ophield (fiseeren). Het jodzilver werd daardoor opgelost uit die gedeelten die niet door het licht waren aangetast, dus: niet uit de schaduwpartijen van het beeldwaardoor deze weder glasachtig en doorschijnend werdenin tegenstelling met die gedeelten van het beeld, die, door de teruggekaatste lichtstralen van het voorwerp, wel waren aangetast in deze deelen toch werd het neergeslagen zilver niet opgelost. Deze onopgeloste zilver-deeleu nu vormden een beeld, dat, wat licht en schaduw betreft, juist het tegenovergestelde van het voor werp teruggaf, en dien ten gevolge een negatief werd genoemd. Onder tegen dat glas legt menin een daartoe vervaardigd co- pïeerraam, een met chloorzilver doortrokken stuk papier, en stelt dit aan het daglicht bloothet licht verkleurt nu door de door schijnende gedeelten der glasplaat heen het daaronder liggende papier en geeft daardoor het beeld in zijne juiste gedaante (positief) terug. In 1851 eindelijk heeft Legfay bevondendat het overgieten van de plaat met collodion in plaats van met eiwitveel beter resultaten geeft. Door collodion verstaat men eene oplossing van schietkatoenin bepaalde hoeveelheden aether en alcohol, waarbij een of ander zout gevoegd is. De plaat, daarmede overgoten, wordt voorts op voormelde wijze bewerkt; meestal echter ontwikkelt men thans het beeld met eene ijzeroplossing (zwavelzuur ijzer-oxydul); worden de platen zoo noodig verstrekt met pyrogalluszuur en zilver, of met eene kwikoplossing, en gefixeerd met cyaankalium of onderzwaveligzure soda. De nega tieven worden ook nog gevernisten zoo noodig geretoucheerd. Sedert is nog geen betere méthode uitgedacht, en wordt dan ook

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 665