659 in hoofdzaak die werkwijze bij het Topographisch Bureau alhier ge volgd. De photographische reproductie van kaarten levert echter geheel eigenaardige bezwaren op. Bij het vervaardigen van portretten of landschappen tochis men natuurlijk binnen zekere grenzen, niet aan bepaalde afmetingen gebonden; bij kaarten is zulks echter wel degelijk het geval, daar moet de kopij bepaalde, naauwkeurige afmetingen hebben. Om aan die eischen van accuratesse zoo veel mogelijk te voldoen gebruikt men opzettelijk voor de kaarten-reproductie vervaardigde triplet-lenzen, b. v. van Dallmeijer, Steinheil enz., voorts deug delijke camera's, benevens doelmatig ingerigte voetstukken en stel- bordendie veroorloven, zoowel aan het photographisch toestel, als aan de opgespannen, te photographeeren kaart alle mogelijke richtingen en standen te geven. Wijders kan van de (bij de gewone beoefening der photographie zoo behulpzame) retouche hier niet dan zeer spaarzaam worden partij getrokken; de negatieven, die zóó groot van dimensie zijn, 0,40 meter, als slechts zelden bij de partikuliere photographen gebezigd worden, moeten voorts zoo hard mogelijk zijn, d. w. z. de afschei ding tusschen licht en donker moet scherp uitkomen, de donkere partijen behooren geheel ondoorzichtig, de witte lijnen glashelder te te zijn, en toch moeten, bij negatieven van gewasschen kaarten, alle halve tinten goed bewaard blijven, daar men alleen van zoodanige negatieven goede afdrukken kan verwachten. Eindelijk vereischt nog het afdrukken en tinten der positieven de grootst mogelijke zorg, tot het verkrijgen van behoorlijk aan eensluitende, geheel gelijk van tint zijnde kaarten en levert zelfs, door het ongelijkmatig rekken en krimpen der photogrammenhet opplakken en aaneensluiten van de samenstellende deelen eener kaart geheel bijzondere moeielijkheden op. Het was dan ook eerst na herhaalde proefnemingendat men tot de thans verkregen, in alle opzichten bevredigende resultaten is gekomen. Was men er dus in geslaagd, langs zuiver photographischen weg, kopijen der detailkaarten en gewasschen overzichtskaarten te vervaardi gen, al spoedig bleek het, dat deze reproductieméthode, wat eene spoe dige aflevering der kopijen betreftvoor de verschillende militaire oogmerken nog veel te wenschen overliet. Het voor de afdrukken te bezigen papier toch moet eerst worden

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 666