660 geprepareerddaarna gedroogdvoorts worden geëxponeerdherhaalde malen uitgewasschengetint, gefixeerd, weder uitgewasschen, gedroogd, en opgeplakt. Dit alles vordert natuurlijk tijd; de twee, in dat vak ervaren personen bij het photographisch ateliergeassisteerd door twee inland- sche helpers, kunnen dan ook in één werkdag (van 8 uur 's morgens tot 2 uur 's middags) hoogstens een 40-tal positieven vervaardigen. Bovendien draagt elk photogram in zich de kiem van bederf, het geringste verzuim bij de behandeling doet al spoedig vlekken in de teekening te voorschijn komen, terwijl zelfs de beste photo- grammen na verloop van tijd verbleekenen somwijlen, na jaren lang aan de inwerking van daglicht en klimaat te zijn blootgesteld geweest, nagenoeg geheel verdwijuen. Ook de kosten der photographische kaarten zijn te hoogom de verkrijging er van binnen het bereik van het algemeen mogelijk te doen zijn. Niet tevreden met de reeds verkregen uitkomsten, werd dan ook naar middelen omgezien tot het vervaardigen van meer duurzame reproductiënlangs goedkooper en spoediger wijze. Photo-autographie. Men slaagde hierin geheel naar wensch, voor zoo ver betreft de reproductie van liniaire teekeningenof van detailkaartenwaarop de kleuren, tot aanduiding van cultures, terrein-voorwerpen a. a. door conventioneele teekens in O.-I. inkt waren vervangen; photo- graphie en steendruk reikten elkander hiertoe de hand, en de pJioto-autographie was eene groote schrede voorwaarts op het gebied der kaarten-reproductie. De hoofdbewerking van dit procédé is de navolgende Men vervaardigt een gewoon glas-négatiefen maakt daarvan een afdruk, niet op verzilverd albumine of Saksisch papier, maar op papier ('t best albumine)bestreken met eene oplossing van gom en dubbel chroomzure potasch, verwarmd tot 70°. Celsius. Deze oplossing heeft de eigenschapdat ze onder de inwerking van het daglicht onoplosbaar wordt in water, en tevens in dien toestand vet aanneemt. Men ziet dan ook op het op voormelde wijze geprepareerd papier, dat een gele kleur heeft, na exponeering onder een glas négatief,

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 667