661 een donker bruin beeld te voorschijn komenwaarvan de lijnen voor melde eigenschappen bezitten, terwijl de overige, niet aan het dag licht blootgestelde gedeelten van het papier onveranderden in water oplosbaar zijn gebleven. Rolt men nu het geëxponeerd papier in, met een mengsel van lithographischen inkt, vernis en terpentijn, en legt men het, na een kwartier uur drogens, als wanneer de terpentijnlucht geheel vervlo gen zal zijn, met de inktzijde naar boven, op een warm waterbad van 50° Celsius, dan kan men al zeer spoedig, met behulp van eene spons, de chroomzure oplossingmet de zich daarop bevindende inkt- laag verwijderen van vorenbedoelde intact gebleven partijen, terwijl alleen het beeld der teekening en de zich daaraan gehecht hebbende inktlaag op het papier overblijven. Dit vetbeeld nu wordt even als eene gewone autographie op steen overgebracht. Daartoe wordt het papier met eene spons een weinig bevochtigd en in dien toestand met de inktzijde op den steen gelegd. Door nu een en ander onder den druk van eene lithographische pers te brengen doet men het papier op alle punten aan den steen klevenmen bevochtigt vervolgens dat aan den steen klevende pa pier, en kan het er ten slotte met de hand gemakkelijk aflichten. De gom- en inktdeelen die op het papier zaten, blijven daarbij op den steen achter; daar, waar vette inkt met den steen in aan raking komt, dringt het vet in den steen en geeft aan dezen de bekende eigenschap, van later op die plaatsen drukinkt aan te nemen. Tot het drukken van autographiënwaarbij dus het inktbeeld hoven op den steen gebragt is (en reliëf) maakt men gebruik van een drukrol, en wordt eindelijk de steen, na goed met inkt te zijn ingerold, met een stuk vochtig papier bedekt, daarna gezamelijk door de pers gehaald en afgedrukt. In een werkdag kunnen op die wijze 150 a 200 kopijen der op steen gebrachte kaart worden vervaardigdterwijl dit getal in geval van nood binnen 24 uur tot 7 a 800 afdrukken zoude kun nen worden opgevoerd; van één plaat kunnen echter hoogstens 1000 druks in het geheel worden afgeleverd; zoodat, zijn nog meer exem plaren benoodigd, het beeld andermaal op steen moet worden over- gebragt, hetgeen evenwel slechts een hal ven dag werks vereischt. De photo-autographie, alhoewel in den regel minder scherpe af drukken opleverende dan die, middels gravure of photographie ver kregen, heeft, zoo als uit het vorenstaande gemakkelijk is af te

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 668