leiden, het groote voordeel, dat in korten tijd, van liniaire teeke- ningen en (niet gewasschen) zwarte kaarten een groot aantal kopijen tegen geringe kosten kunnen worden afgeleverd; terwijl bij het To pographisch Bureau alhier op dit gebied reeds zeer schoone uitkom sten zijn verkregen. Het valt echter niet te ontkennendat het lezen dezer geheel in H zwart bewerkte kaarten, ook ten gevolge van het belangrijk aantal der daarop voorkomende detailsbetreffende verschillende soorten van wegen en cultureswaterleidingen a. a. bij den eersten aanblik niet gemakkelijk isen men zich eerst na aandachtige be studeering der kaart, en raadpleging van de daarbij behoorende le genda der conventioneele topographische teekeus, met al die détails volkomen vertrouwd kan maken. Wel heeft men bij het Topographisch Bureau getracht, in dit be zwaar zoo veel mogelijk te gemoet te komen, eensdeels door het ■aantal dier conventioneele teekens tot op een minimum terug te brengenen anderdeels door bij de voorstelling van sommige ter- reindeelen eenigzins af te wijken van hetgeen overigens bij de kaar- teering gebruikelijk is (b. v. door de xcaterle'ulingen middels fijn gekronkelde in stede van door rechte lijnen voor jte stellen, waardoor zij bijna niet van de //paardenwegen" zouden te ouderscheiden zijn), maar toch blijft ten deze altijd nog eenige moeielijkheid bestaan. Yoor de bezitters van photo-autographische detailkaarten verdient het dan ook alle aanbeveling, om de voorstelling der voornaamste terreindeelen met gewone waterverf te kleurenb. v. de kampongs, groen; de groote wegen, karmijn; en de zee, rivieren, meren, vischvij- vers enz. blauw; waardoor men tevens onwillekeurig tot eene aan dachtige beschouwing en bestudeering der kaart wordt genoodzaakt en de monotonie er van op doelmatige wijze wordt gebroken. 'Ter zake bij het Topographisch Bureau genomen proeven hebben doen zien, dat hierdoor de kaarten belangrijk in duidelijkheid win nen en zoude het dan ook wenschelijk zijnwanneer ze in kleuren druk algem.een konden worden verkrijgbaar gesteld. Van de verwezenlijking van dit denkbeeld heeft men echter moeten afzien, op grond van den, daaraan verbonden, omvangrijken arbeid, waardoor de prijs der kaarten onevenredig zoude moeten worden ver hoogd. 662 Als bewijs hiervan werd bij het voordragen van dit opstel eene photo-autogra- phisch gereproduceerde kaart, op de schaal van 1;20,000, van de hoofdplaats Djoc- jokarta en omstreken overgelegd.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 669