eiwit en dubbel chroomzure potasch uitgegoten, en de plaat daarna horizontaal in eene, door heete lucht verwarmde, kast te drogen gezet. Na gedroogd te zijn wordt de plaat met de rug of glaszijde aan het zonlicht blootgestelden daarbij de vóórzijde met een zwarten doek voor de inwerking van het licht beschut. Na verloop van eenigen tijd is de couche aan de achterzijde ver hard en zeer vast aan het glas gehecht. Een tweede laag gelatine en bi-chromaat kali wordt dan op de eerste gegotenen de plaat daarna andermaal horizontaal in de droog- kast gelegd. De eerste laag, die aan de achterzijde vast aan het glas zit, maar aan de bovenzijde intact is geblevenvormt nu eene geschikte ver binding voor de tweedezoodat beide lagenna het drogenéén geheel vormen. De tweede laag is die, waarop het beeld moet worden gevormd. Even als dit iii de gewone photographie met papier geschiedt, wordt de plaat in een drukraam onder een photographisch cliché (waarop echter het beeld, in tegenstelling van hetgeen gewoonlijk plaats heeft, door het glas heên op de collodion-huidz. g. en rebours is gevormd), aan de inwerking van het zonlicht blootgesteld. Na genoegzame belichting is het beeld, dat zich anders op het papier vormt, nu met dezelfde nauwkeurigheid, doch omgekeerd, met eene bruine tint in de gele gelatinelaag zichtbaar, Na nog eenige bewerkingen te hebben ondergaan, is de plaat voor den afdruk gereed, en kan zij, na, tot dat einde met gips op een lithographischen steen te zijn vastgelegd, op de gewone wijze worden ingerold en afgedrukt. Blijkens in Europa met de methode reeds verkregen resultaten, werden langs dien weg de fijnste nuances in de tinten op de af drukken teruggegeven. De bereiding der platen, hoewel schijnbaar eenvoudig, vereischt zeer veel oefening, terwijl ook het nemen van afdrukken slechts aan een geoefend drukker kan worden toevertrouwd. De tijd, benoodigd tot de vervaardiging der platen is, onder gun stige omstandigheden één dag, terwijl van goede platen gemiddeld 100 afdrukken kunnen worden genomen. Tot heden is de Albertypie bij het Topographisch bureau te Batavia nog niet toegepast. 664

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 671