665 De officier, belast met de leiding dezer werkzaamhedenwaarin hij in Europa speciaal onderricht heeft genoten, was tot dus verre ver stoken, van vele, der voor die reproductie-méthode vereischte, en eerst thans uit Nederland aangebrachte benoodigdheden. Yoorloopige proefnemingen met de in Indie voorhanden zijnde middelen hebben echter reeds vrij bevredigende uitkomsten opge leverd, en men koestert niet zonder grond de hoop, den lichtdruk dienstbaar te kunnen maken aan de reproductie onzer gewasschen overzichtskaarten. Ik bepaal mij hier evenwel slechtseen en ander omtrent de Abertypie aan te teekenen, omdat de ondervinding nog moet leeren, in hoever die méthode inderdaad aan de daarvan gekoesterde ver wachtingen beantwoordt; zijnde, in het bevestigend geval, vorenbedoeld officier als 'tware de aangewezen en daartoe meest bevoegde persoon om, betreffende deze reproductie-méthode, meer en vollediger inlich tingen en mededeelingen te verschaffen. Is dus de photographie bij al de hiervoren beschreven reproductie methodes onmisbaar, ook aan de lithographische en chromo-litho- graphische lcaarten-reproductie heeft men haar dienstbaar weten te maken, tengevolge waarvan deze werkwijzen beduidend in nauw keurigheid en goedkoopte hebben gewonnen. Om toch eene topographische kaart lithographisch of chromo-litho- graphisch te reproduceereumoet men beginnen, met de teekening op steen te brengen. Alhoewel nu de pantograaph veroorlooft, dit met voldoende nauw keurigheid op elke verlangde schaal te verrigtenzoo is zulks echter zeer tijdroovend en daardoor kostbaar. Photographische décalque. De photographie daarentegen, levert de teekening der kaart, met wiskundige nauwgezetheid en zonder noemenswaardige kostenin minder uren dan de pantograaph weken zoude behoeven. Om die teekening te verkrijgenbehoeft men slechts een négatief //en rebours" der kaart te vervaardigen, en dit cliché vast aan te drukken met zijne collodion-zijde op een, vooraf middels salpeterzuur zilveroxyd lichtgevoelig gemaakten, lithographischen steen. Na exponeering aan het zonlicht wordt het verkregen beeld op

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 672