den steen gefixeerden heeft men van de kaart eene door den graveur te volgen getrouwe afbeelding verkregen. Vooral bij de cliromo-litliographie is de toepassing van dit procédé van onmiskenbaar nut. Ter reproductie der verschillende kleuren toch zijn verschillen de steenen benoodigden is het een eerste vereischte, dat de op die steenen voorkomende teekeningen volkomen overeenstemmen. Dit doel nu wordt door de, voren omschreven, photographische décalque geheel bereikt; wijl men, door hetzelfde cliché achtereenvolgend op de verschillende steenen af te drukken, wiskundig zuivergelijk en gelijkvormige teekeningen verkrijgt. Op eiken steen wordt slechts dat gedeelte gegraveerddat door de bijzondere, bij dien steen te bezigen kleur moet worden teruggegeven. De fraaije chroino-lithographische kaarten der residentien van Java, vervaardigd bij de topographische inrichting te 's Hage en waarvan de décalques op voormelde wijze op de steenen zijn overgebracht, getuigen voor het prachtige resultaat, dat met dit procédé kan wor den verkregen. Doch ook in andere opzichten verdienen die kaarten onze bewon dering, en, alhoewel vallende buiten het gebied waarop ik mij bij deze verhandeling had voorgesteld te bewegenvermeen ik het wel der moeite waard, ook hierop met weinige woorden uwe aandacht te vestigen. Chromo-lithograpliie De reproductie van eene zeer gedétailleerde, en met verschillende kleuren en nuances bewerkte kaart vereischt in den regel tal van afdruk ken, daar, behoudens enkele uitzonderingen, elke nuace afzonderlijk moet worden afgedrukt. Niet zelden werden dan ook vroeger vele nuances bij de repro ductie achterwege gelaten, ten einde het aautal der benoodigde af drukken tot een minimum te reduceeren. Dit nu is met dete 's Hage vervaardigde chromo-lithographische kaarten geenszins het geval; men heeft daarbij toch het middel ge vonden, om alle verschillende nuances van ééne kleur, benevens de omtrekken, middels een enkelen afdruk te reproduceerenen om alle noodige kleuren door eene combinatie van geel, rood en 666 Vermoedelijk zal binnen kort in een tijdschrift worden medegedeeld, op wel ke vleiende wijze deze kaarten in Europa worden beoordeeld.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 673