668 ne'gatief—//en rebours" gebruik gemaakt, daar de afdruk er van genomen op albumine papier, veroorlooftelk woord op zijne juiste plaats met gewone drukletters aan te geven. Men moet evenwel vooraf het papier met eene sterke en gelijke laag stijfsel overdekken, opdat de inkt der letters zich volkomen loslate bij den overdruk. Men stempelt namelijk woord voor woord, middels een klein stempelpersjedat in een doosje de noodige lettertypes ^oed bij één houdt. Het inzwarten geschiedt met eenigszins gewijzigde autograpischeinkt. Na aldus alle woorden, die op de kaart moeten voorkomen, op die wijze op het papier gestempeld en ingezwart te hebben, drukt men het geheele blad af op een vierden steenwaarop vooraf met de pen die gedeelten der omtrekken zijn aangegeven die zwart moeten blijven. De afdruk geschiedt op de gewone wijze, en middels den drukrol. Alhoewel dit procédé eenige oefening en veel geduld en oplettend heid vereischt, is men er te 's Hage reeds in geslaagdhet met vertrou wen te kunnen opdragen aan jeugdige leerlingen van 14 tot 16 jaar. Noor de reproductie van het bergterrein wordt nog een' afzon derlijken, dus vijfden steen, gevorderd, waarin de arceeringen op de gewone wijze worden gegraveerd. Thans terugkomende op het onderwerp dezer verhandeling, wenschte ik ten slotte nog melding te maken, van een paar bijzondere toe passingen der photographievoor de vervaardiging van zeer gemak kelijk vervoerbare clichés, die, in verband met eene ontdekte, hoogst eenvoudige reproductieméthode van ontwijfelbaar nut kunnen zijn. voor een troep te veldedie niet van de noodige kaarten is voorzien kunnen worden, en door vorenbedoelde hulpmiddelen nog in de gelegenheid kan worden gesteld, zich op het terrein zelf, voor zoo ver de behoefte zulks vordert, van de noodige kopijen der bestaande of te vervaardigen kaarten of croquis te voorzien. Afgetrokken collodionhuidjes. Gelijk hiervoren reeds is vermeld, wordt het negatieve beeld op de collodionhuid gevormd. Gewoonlijk nu llijft dat huidje op de glasplaat, maar niets belet, het er geheel zuiver af te nemen, n. 1- door het te overgieten met een doorschijnend mengsel van gélatine en

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 675