669 glycerine, dat, na gedroogd te zijn, zich zóó vast aan de collodion- huid hecht, dat deze geheel van het glas kan afgelicht worden, daarbij goed stevig is en souple blijft, zoodat die negatieven, die de gewone clichés zeer goed kunnen vervangengemakkelijk kunnen mede worden gevoerd, hetgeen met de glas-négatieven volstrekt niet het geval is. Overal, waar men over het noodige photographisch papier en de vereischte preparaten kan beschikkenkunnen dus afdrukken van deze souple negatieven worden vervaardigd. Gewoonlijk echter zal een troep te velde over die middelen niet kunnen beschikkeu, en men zocht dus naar middelen, om de lastige bewerkingen van het prepareren, droogen, exponeeren, uitwasschen, tinten, fixeeren en weder uitwasschen van het, voor de gewone kopieer-méthode te bezigen papier, zoo veel doenlijk te vereenvoudigen. Dit doel nu is volkomen bereikt, en het is gebleken mogelijk te zijn, niet alleen om van vorenbedoelde négatieven kopijen temaken met vermijding van al die lastige manipulatiënmaar zelfs, om in zeer korten tijd kopijen van kaarten enz. te maken, door de inwer king van het zonlicht, doch zonder eenig photographisch négatief. Hiervoren is reeds gezegd, dat het papier, waarop de kopij wordt vervaardigd, met chloorzilver wordt doortrokken om het lichtgevoelig te maken. In dien toestand nu kan het slechts korten tijd bewaard blijven zonder onbruikbaar te wordenwascht men echter dat zilver er (grootendeels) weder uit, dan verkrijgt men al dadelijk het groote voordeel, een belangrijken voorraad geprepareerd papier langen tijd in een koker opbewaard te ikunneu goed houdenterwijl zelfs eene niet te lange blootstelling aan het zonlicht geen nadeel doet. Is dus het kleurend vermogen dier papiersoort aanmerkelijk ver minderd, door den invloed van ammoniakdampen wordt dit al aan stonds weder geheel opgewekt, zelfs in die mate, dat de inwerking van het zonlicht, gaande door een vel, niet al te zwaar teeken papier, zich spoedig kenmerkt door eene verkleuring van het gepre pareerd papier, dat er onder ligt, terwijl, zoo op het teekenpapier een of ander beeld in het zwart is aangegevende daaronder liggende papierdeelenintact, dus wit blijven. Neemt men nu een stukje uitgewasschen chloorzilver papier, en legt men dit onder een glas-négatief, dan wel onder eene kaart, waarvan kopij verlangd wordt, en bedekt men vervolgens dat papier

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 676