670 met een lapje, waarop een weinig (gemakkelijk in een doos ofllesch mede te voeren) koolzure ammoniak is gestrooiddan zal hetna in een gewoon kopieerraamof nog eenvoudigertusschen twee glasruitjes, verbonden door een 6 a 8 tal houten knijpersgedurende weinig tijds aan het zonlicht te zijn blootgesteld geweest, eene getrouwe afbeelding der verlangde kaart vertoouenwel is waar in het zwart op een bruin fond, doch ook dit kan, des gewenscht vermeden worden, n. 1. door van de kaart eerst, op voormelde wijze' een negatief te maken en dit dan als het ware tot cliché te bezigen. Dit is echter volstrekt niet noodig, daar de kopijen met witte lijnen op een donker fond wel een eigenaardig aanzien hebben, maar toch volkomen aan het doel beantwoorden. De practische toepassing en hei^groote nut dezer méthode liggen voor de hand. Men heeft toch den kommaudant eener expeditionnaire koloune slechts te voorzien van één stel kaarten der landstreek waarin zal worden geageerd, zoomede van een blik koolzure-ammoniakeen ko ker uitgewasschen papier en eenige stellen glasruiten met knijpers als wanneer hij in zeer korten tijd, door een ieder, van zekere benoodigde gedeelten dier kaart een vrij belangrijk aantal kopijen kan doen vervaardigen. En hiermede beschouw ik mijne taak als afgedaan. Wel zijn er nog tal van reproductie-méthodes, waarbij ook de photographie als hulpmiddel groote diensten bewijst, doch het was mijne bedoeling slechts om die méthodes te bespreken, die bij de reproductie der topographische kaarten van den O. I. xkrchipel worden toegepast en van practisch nut zijn bevonden. En, moge nu al deze of gene vermeenendat wij hier in Indië even als ten aanzien van nog zoo veel andere zaken ook op dit gebied, nog niet op die hoogte zijn, waarop andere legers en landen in Europa zich kunnen beroemenvolgaarne zal dit door mij worden erkend, doch tevens hoop ik u de overtuiging te hebben geschonken, dat men voortdurend, en met gunstigen uitslag, naar vooruitgang streeft. Het welslagen van dat streven is voor het leger van het hoogste belang. Van Vi.euten. Bataviaden Dten Augustus 1872.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 677