Y A R I A. De verdediging van Indiè tegen een buitenlandschen vijand. Het liberale //Tijdschrift voor Ned. Indie' spreekt in zijne S" all. dezes jaars (blz. 148) van een //ingekankerd dwaalbegrip. altijd, zegt het, schijnt men te verkeeren onder de dwingelandij der militaire theorie: //Java moet in de eerste en voornaamste plaats tegen een buitenlandschen vijand worden verdedigd.' //Meer en meer is het gebleken, dat die vijand een ideale vijand is." Is deze meening van het tijdschrift juist? t Ware te wenschen, dat ons leger wat meer //onder de dwingelandij van militaire theoriën verkeerde"; dan zouden onze troepen, ómdat Java in het binnenland verdedigd moet worden, sedert lang in de binnenlanden gevestigd zijndan zou ons leger een generalen staf bezitten', die niet alleen voor oorlogen tegen Europeeschenmaar ook bij den strijd tegen In- landsche vijanden zoo .onmisbaar is; dan zou de formatie van het leger meer in overeenstemming zijn met de taak, die het wordt op gedragen. De buitenlandsche vijand't is meer eii meer gebleken aan de mannen van het tijdschrift, is een ideale vijand. Hieruit zouden wij moeten afleiden, dat de //liberale'1 woordvoerders in Nederland, 11a jaren lang het hunne er toe te hebben bijgedragen dat het verde digingsvermogen van Nederland werd verwaarloosd, zich thans, nu men daar tot andere inzichten komt, op het Indische leger werpt om te zienof hierzij het ook met opoffering der defensieve kracht der kolonieook nog te bezuinigen valt. Maar zoo het hunne over tuiging is, dat hier werkelijk nimmer een buitenlandsche vijand zal

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 678